Amorphophallus gigas. Roślina o największym na świecie kwiecie może urosnąć do 4,5 m

Nazwa tej wybitnej rośliny pochodzi z greckiego. Amorphos oznacza bezkształtny, phallus to prącie. Ten gigant może wyrastać nawet na 4,5 m, ale wyjątkowych cech ma jeszcze więcej.

Amorphophallus gigas (rodzina obrazkowatych) to tropikalna roślina budząca zachwyt, ale i zdziwienie na całym świecie. Naturalnie występuje w Indonezji na Sumatrze, niektórych w rejonach Afryki oraz Australii, ale jest też sporadycznie hodowana w europejskich i amerykańskich ogrodach botanicznych. Sadzonkę tej rośliny można kupić też w sieci. Na amerykańskiej stronie kosztuje ona 65 dolarów.

Wielkie prącie

Podczas kwitnienia roślina pachnie zgnilizną - to jedna z wyjątkowych cech tego giganta. Śmierdzący zapach przyciąga między innymi chrząszcze. Inni zwracają szczególną uwagę na ogromne "prącie", któremu roślina zawdzięcza swoją nazwę. Liście tego gatunku mogą dorosnąć do 6 m wysokości, a najwyższy kwiatostan do 4,5 m. Płatki mogą mieć szerokość 110 cm.

Reklama

Indonezyjska roślina ma największy na świecie kwiat.

Mieszkańcy Holandii mieli niebywałą okazję odwiedzić niedawno ogród botaniczny, w którym pojawiła się ta unikatowa roślina. Kolejną szczególną cechą jest okres kwitnienia, który wynosi tylko dwa dni. 

Szacuje się, że niewiele ogrodów botanicznych ma w swojej kolekcji ten gatunek. Czasem pojawia się w nich Amorphophallus titanum, znany u nas jako dziwidło olbrzymie. W 2021 r. pierwszy raz zakwitło w Polsce.

"Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ zdobyliśmy dwa kwitnące okazy prawie w tym samym czasie" - mówi redakcji Euronews Green, rzecznik ogrodu botanicznego "Hortus botanicus Leiden". Holenderskie giganty mierzyły ok. 3 m. Ludzie musieli wejść na platformy ze schodami, aby dorównać wzrostem tym wielkim okazom.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama