W Azji kwitną już drzewa wiśni. Barwny spektakl zaczął się wcześniej niż zwykle

Drzewa wiśni kwitną już we Wschodniej Azji. Dla mieszkańców Japonii jest to ważny moment, który wspólnie kultywują. W tym roku z powodu wyższych temperatur proces kwitnienia rozpoczął się szybciej niż w innych latach.

Urokliwe drzewa wiśni zakwitły w Azji Wschodniej - zarówno w Chinach, jak i w Japonii. Japończycy każdego roku podziwiają kwitnące drzewa. Kilkusetletnia tradycja hanami (tłum. oglądanie kwiatów) jest jednym z ważnych elementów narodowej kultury. Mieszkańcy gromadzą się wspólnie i celebrują ten czas przy wspólnych posiłkach i napojach lub odwiedzają buddyjskie świątynie oraz Jinja (japońskie miejsca kultu).

Kwiat wiśni jest też symbolem przemijania, ulotności i kruchości życia.

Sakura

Proces kwitnienia wiśni jest mocno promowany w lokalnych mediach. Jeszcze przed jego rozpoczęciem meteorolodzy podają przewidywania i prognozy pogody tak, aby wszyscy mogli śledzić wspólnie "front kwitnienia wiśni". Rozpoczyna się on na Okinawie (nawet w lutym), a następnie w marcu dociera do Kioto i Tokio.

Reklama

W Japonii na drzewa wiśni mówi się Sakura. Najbardziej lubianą przez Japończyków odmianą jest somei-yoshino. Poszczególne odmiany drzew charakteryzują się różnymi formami. Shidare-zakura jest nazywana  płaczącą wiśnią, ponieważ jej gałęzie schodzą ku ziemi podobnie jak w przypadku wierzby płaczącej. 

W stolicy Japonii, Tokio oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie kwitnienia drzew. Proces ten przypada w tym roku 10 dni wcześniej niż wynosi średnia i sześć dni wcześniej niż w 2022 r. Oczekuje się, że kwiaty w pełni rozwiną się w przeciągu tygodnia. Drzewa zakwitły najwcześniej od początku obserwacji w 1953 r. i jest to spowodowane stopniowo zwiększającymi się temperaturami.

Marzec był w Japonii wyjątkowo ciepły - przekazała Japońska Agencja Meteorologiczna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drzewo wiśni | Japonia | wiosna | kwitnące wiśnie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama