Kot singapurski jest pięknym i najmniejszym kotem na świecie

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Kot singapurski to jedna z najmniejszych naturalnych ras występujących na świecie. I choć wywodzi się z Singapuru, obecnie najprężniej działające hodowle znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Ten kreatywny w zabawie i radosny kociak nie jest łatwy do kupienia – w Polsce są zaledwie dwie oficjalne hodowle. Czym się charakteryzują koty tej rasy i czy warto mieć takiego domownika?

Według legendy kot singapurski jest oryginalną rasą kota południowo-wschodnioazjatyckiego
Według legendy kot singapurski jest oryginalną rasą kota południowo-wschodnioazjatyckiegoJean-Michel Labat / ardea.com/Ardea Picture Library/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak wygląda kot singapurski? Wielkość i waga

Kot singapurski to srebrzysty minikotek z jasnymi oczami, wyglądający jak miniatura kota abisyńskiego. Dorosłe koty ważą około 3-4 kg (kotki 2,5-3 kg), a ich długość w kłębie wynosi od 33 do 41 cm.

Charakterystyczne cechy jego wyglądu to:

 • okrągła głowa z wyraźnym zagłębiem poduszeczek z wąsami i krótkim szerokim pyszczkiem,

 • wielkie uszy,

 • wielkie oczy o migdałowym kształcie, skośnie i szeroko ustawione,

 • zwarta i muskularna sylwetka,

 • szczupły ogon z tępym końcem.

 • Koty singapurskie mają krótką, gładką sierść z pasmami czarnymi, brązowymi lub w kolorze kości słoniowej na każdym włosku. Klatka i brzuch są w kolorze bladej kości słoniowej. Oczy mogą mieć jasnobrązowe, zielone lub żółte z czarną obwódką.

  Kot singapurski najpierw był znany w Stanach Zjednoczonyc
  Kot singapurski najpierw był znany w Stanach ZjednoczonycAP/EAST NEWSEast News

  Kot singapurski - charakter

  Kot singapurski to świetny towarzysz do domu. Jest spokojny i dość cichy, ale nie oznacza to, że jest leniwy. Wręcz przeciwnie - to kreatywne i radosne zwierzę, uwielbiające angażującą zabawę. To pomysłowy kot - bawi się tym, co ma pod łapą, a gdy zdarzy mu się wpaść w tarapaty (co nie jest rzadkie ze względu na jego rozmiar), szybko znajduje wyjście z sytuacji. Żywe usposobienie kota wymaga zapewnienia mu dawki ruchu - w przeciwnym razie może pokazać swoje niszczycielskie skłonności. Dobrze jest więc nie tylko się z nim bawić, ale także zapewnić mu wysoki drapak.

  Warto wiedzieć, że koty singapurskie są dość powściągliwe - rzadko się odzywają, a jeśli już, to raczej cicho. Lubią jednak towarzystwo człowieka, chętnie wskakują na kolana i dają się głaskać. Niezbyt dobrze tolerują jednak hałas i chaos, dlatego nie jest to najlepsza rasa do domu z małymi dziećmi.

  Ile kosztuje kot singapurski?

  Koty singapurskie to stosunkowo rzadko spotykana rasa. W Polsce można je kupić tylko w dwóch hodowlach, a cena kota z rodowodem wynosi około 6500-7000 tysięcy złotych. Na cenę wpływa także ograniczona pula genetyczna i małe mioty, z których rodzą się jedynie 2-3 kocięta. Ze względu na to, że legalnych, certyfikowanych hodowli jest tak mało, każda niska cena, którą zaproponuje sprzedawca jest podejrzana. Nie warto kupować takiej rasy przez portale internetowe czy z niesprawdzonych źródeł - kot może okazać się zupełnie inną rasą, być dużo większy albo mieć problemy ze zdrowiem.

  Czy kot singapurski jest najmniejszym kotem świata?

  Koty singapurskie to najmniejsza naturalna rasa na świecie, co oznacza, że powstały bez ingerencji człowieka. Dzięki temu są dużo bardziej odporne na choroby i wolne od wad genetycznych.

  Jeśli zaś chodzi o kotowate w ogóle, to najmniejszym ich przedstawicielem jest kot rudy (nazywany także kotem rdzawym). Daleko mu jednak do domowego mruczka! Choć wydawać by się mogło, że ten ważący około 1,5 kg kotek to idealny przyjaciel domu, w rzeczywistości to zupełnie dziki gatunek. Zamieszkuje tereny Indii i Sri Lanki, wybierając głównie rejony skaliste. Pomimo niewielkich rozmiarów i uroczego wyglądu, kot rudy jest drapieżnikiem, który poluje na ptaki, gryzonie i żaby. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, wpisanym do czerwonej księgi gatunków zagrożonych.

  Marzysz, aby twój kot na zawsze pozostał uroczym maluchem? Większość ras niestety rośnie, są jednak takie, których przedstawiciele mają niewielkie rozmiary nawet w dorosłości. Idealnym przykładem jest kot singapurski - to niewielkie, ale radosne i towarzyskie stworzenie, które z pewnością będzie wspaniałym przyjacielem!

  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas