Dlaczego koty boją się ogórków? Banalne wytłumaczenie

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Filmiki przedstawiające koty uciekające w popłochu przed ogórkiem na nikim nie robią już wrażenia. W internecie jest ich całe mnóstwo. Jednak czy wiesz, dlaczego koty tak bardzo boją się ogórków?

Koty myślą, że ogórek to wąż. Dlatego tak bardzo boją się tych warzyw.
Koty myślą, że ogórek to wąż. Dlatego tak bardzo boją się tych warzyw. 123RF/PICSEL

Czy koty boją się ogórków?

W rozmaitych serwisach internetowych można natknąć się na nagrania, na których koty w dość nietypowy sposób reagują na położonego na ziemi ogórka. Po zobaczeniu warzywa wysoko podskakują, szybko uciekają lub decydują się na atak. Takie filmiki wywołują uśmiech na twarzy i dowodzą, że zwierzęta prawdopodobnie nigdy nie przestaną zaskakiwać.

Jednak czy wszystkie koty zachowują się w taki sposób? Niektórych zaskoczy, że niektóre mruczki zupełnie nic nie robią sobie z obecności zielonego "obcego". Zamiast nerwowości czy strachu wykazują zaciekawienie. Obwąchują ogórka, bawią się nim lub nawet próbują zjeść. Jeszcze inne zupełnie nie reagują, obchodząc warzywo, jak gdyby nigdy nic. Zachowanie w głównej mierze zależy wówczas od usposobienia zwierzaka, a także od tego, czy miał on wcześniej styczność z ogórkami.

Dlaczego ogórki "straszą" koty?

Wielu wydaje się, że strach przed ogórkami to wyjątkowa cecha kotów, a za nietypowym zachowaniem pupili kryje się jakaś pilnie strzeżona tajemnica. Okazuje się jednak, że wytłumaczenie tego zabawnego zjawiska jest bardzo proste.

Otóż zielone warzywo leżące na ziemi przypomina czworonogom... węża. Jego nietypowy kolor i podłużny kształt sprawiają, że na pierwszy rzut oka faktycznie można pomylić je z niebezpiecznym gadem gotowym do ataku. Taki mechanizm obronny koty otrzymały w spadku po żyjących w dziczy osobnikach, które podczas przemieszczania się po niebezpiecznym terenie musiały wystrzegać się drapieżników.

Strach przed wężami nie jest też obcy człowiekowi. Wielu ludzi nawet na widok niewielkiego gada, płaza lub owada reaguje w podobny sposób co mruczek na ogórka. Nie ma się więc co dziwić stosunkowo niewielkim kotom, które po dostrzeżeniu nieznanego obiektu przypominającego niebezpiecznego drapieżnika decydują się na ucieczkę lub atak.

Co do zasady koty to ciekawskie zwierzęta, które, mimo natury odkrywców, są raczej strachliwe. Często boją się hałasu, gwałtownych ruchów, a także innych zwierząt i obcych ludzi. Większość osobników nie toleruje też niektórych zapachów, zwłaszcza cytrusów czy lawendy. Nie przepadają również za aromatem octu, papryki i cebuli oraz za widokiem... ogórków. Warto więc trzymać te warzywa z dala od ukochanego mruczka. To małe wyrzeczenie, które zapewni pupilowi "spokój ducha".

Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to już hitINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas