Zdalna praca i podróże. Gdzie można zostać na dłużej i pracować?

Cyfrowi nomadzi to podróżnicy, którzy zabierają ze sobą plecak, namiot i... komputer. Ten styl życia pozwala realizować pasję, jaką jest podróżowanie i przebywanie w naturze i łączyć je ze zdalną pracą. Gdzie można zostać na dłużej i czy to ekologiczna forma zarabiania?

Cyfrowi nomadzi pracują z różnych miejsc
Cyfrowi nomadzi pracują z różnych miejscUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wolność, natura i zdalna praca. Tak pokrótce można opisać styl życia cyfrowych nomadów. Lifestyle nomadów, czyli wędrowców polega na częstym przemieszczaniu się, ciągłym podróżowaniu i życiu zgodnie z rytmami natury. Cyfrowi nomadzi to współczesna odmiana koczowniczego trybu życia, która pozwala zmniejszyć tempo, zaznać odskoczni bliżej natury, zachowując równocześnie swoją cyfrową pracę.

Praca przy namiocie? To możliwe
Praca przy namiocie? To możliweUnsplash

Praca zdalna - skarb podróżników

Od 2020 roku pracownicy mają większą możliwość korzystania z uroków pracy zdalnej. Od marca 2020, czyli momentu ogłoszenia przez WHO pandemii, wiele firm przerzuciło się na zdalny tryb pracy. Pomimo wątpliwości pracodawców, a ku uciesze pracowników okazało się, że taki tryb pracy pozwala np. zmienić miejsce zamieszkania i rozpocząć nowy etap w życiu, a nie wpływa na obniżenie wydajności pracowników. Zmiana ta dotyczy nie tylko młodych osób.

Eksperci twierdzą, że typowy profil cyfrowego nomada uległ zmianie, ponieważ do osób w wieku 20 lat, którzy często podróżują, dołączają też pracownicy po trzydziestce i czterdziestce, którzy podróżują z partnerami i dziećmi. Często zmieniają miejsce zamieszkania na dłużej: miesiąc, dwa lub więcej.

Praca w górach to marzenie niejednego nomada
Praca w górach to marzenie niejednego nomadaUnsplash

Wiele osób, które decydują się na pracę na łonie natury lub w innym zakątku świata robi to, aby oderwać się od miejskiej rzeczywistości. Chcą zaznać więcej spokoju i równowagi, która płynie z możliwości obcowania z przyrodą. Często podróżnicy wybierają mniej emisyjne formy transportu, rezygnują z lotów i kierują się w niekoniecznie najodleglejsze zakątki świata.

Ci, którzy wybiorą lot samolotem, muszą liczyć się z tym, że nie jest to ekologiczna forma podróżowania. Lotnictwo jest odpowiedzialne za ok. 3% globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Gdzie podróżują cyfrowi nomadzi?

Większość cyfrowych nomadów to Amerykanie. Skąd to wiadomo? W badaniu z 2021 r. przeprowadzonym przez Upwork wzięli udział menedżerowie firm. Oszacowali, że do 2025 r. ok. 36,2 mln obywateli USA będzie pracować zdalnie, a to stanowi wzrost o 87% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Jakie kierunki wybierają cyfrowi nomadzi? Jest ich bardzo wiele i zależy to od miejsca zamieszkania danego pracownika. Miejsca takie jak Aruba, Barbados, Wyspy Zielonego Przylądka, Chorwacja, Estonia, Indonezja, Malta i Norwegia udostępniły wizy dla nomadów, które pozwalają przebywać i pracować na miejscu przez okres do dwóch lat.

Nural "Nomad" w Norymbergii
Nural "Nomad" w NorymbergiiUnsplash

W takich miejscach tworzą się też dodatkowe przestrzenie colivingu i coworkingu, czyli obszary integrujące ludzi i dedykowane zdalnym pracownikom. W niektórych takich mini-społecznościach dojrzewają pomysły na to, jak uczynić cyfrowe koczownictwo neutralnym lub pożytecznym dla planety.

Wzrost liczby cyfrowych nomadów to także dobra wiadomość dla branży hotelarskiej, która przez dwa lata doświadczała sporych problemów finansowych. Dzięki podróżnikom ożywa też kultura danego miejsca, a nomadzi mogą delektować się nią i przyrodą.

Odyseja Wiślana - pierwszy etap podróżymateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas