Zanieczyszczenia środowiska są przyczyną 10 proc. nowotworów w Europie

Zanieczyszczenia są łączone z ponad 10 proc. przypadków zachorowań na raka w Europie. Tak wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska (EEA). To pierwszy raz gdy unijny organ potwierdził powiązanie między nowotworami a zanieczyszczeniami środowiska.

Według najnowszego raportu aż 10 proc. przypadków zachorowań na raka w Europie wynika z zanieczyszczeń środowiska
Według najnowszego raportu aż 10 proc. przypadków zachorowań na raka w Europie wynika z zanieczyszczeń środowiskaPexels.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Narażenie na zanieczyszczenie powietrza, wtórny dym tytoniowy, radon, promieniowanie ultrafioletowe, azbest, niektóre związki chemiczne i inne substancje zanieczyszczające odpowiada za ponad 10 proc. wszystkich przypadków nowotworów w Europie - podaje EEA.

Co roku w Europie rak diagnozowany jest u 2,7 mln pacjentów, a 1,3 mln osób umiera z jego powodu. Na Starym Kontynencie, mimo że żyje na nim tylko 10 proc. globalnej populacji, odnotowuje się 25 proc. wszystkich przypadków nowotworów na świecie. Badacze wskazują jednak, że przypadkom wywołanym zanieczyszczeniami środowiska można jednak zapobiec.

Czynniki środowiskowe wywołują raka

"Nowotwory wywoływane przez czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie czy kancerogenne chemikalia mogą być ograniczone do niemal niezauważalnego poziomu" - ocenił Gerardo Sanchez z EEA.

Obliczono, że zanieczyszczenia powietrza odpowiadają za 1 proc. nowotworów w Europie i 2 proc. śmiertelnych przypadków raka. Z kolei ekspozycja na radon wiązana jest z 2 proc. zachorowań na raka i 10 proc. przypadków raka płuc. Promieniowanie UV może odpowiadać za 4 proc. wszystkich przypadków nowotworów w Europie.

Z raportu wynika także, że wdychanie dymu papierosowego (bierne palenie) zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory przez osoby niepalące o 16 proc.

Groźne są także chemikalia występujące w niektórych miejscach pracy, np. ołów, arsen, chrom, kadm, akrylamid czy pestycydy.

Azbest, smog i inne chemikalia

Wśród nowotworów wynikających z miejsca zamieszkania za najwięcej przypadków (55-88 proc.) odpowiada azbest, którego działanie kancerogenne jest znane od dawna. Unia Europejska zakazała jego używania w 2005 roku, ale w niektórych budynkach nadal jest on obecny. Narażeni są także pracownicy, którzy zajmują się jego usuwaniem.

Ryzyko zachorowania na nowotwory można zredukować, usuwając zanieczyszczenia i zmieniając nawyki - podaje Europejska Agencja Ochrony Środowiska. "Ograniczanie zanieczyszczeń (...) pozwoliłoby znacznie ograniczyć liczbę przypadków nowotworów i zgonów. Byłaby to skuteczna inwestycja w dobre samopoczucie naszych obywateli" - mówi Hans Bruyninckx, dyrektor zarządzający EEA

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas