Najgorętsze miejsca na Ziemi. To tam padają rekordy ciepła

Przechodząca nad południową Europą fala upałów jest męcząca i niebezpieczna dla zdrowia. Są jednak miejsca, w których temperatura bywa znacznie wyższa i sięga nawet 70 stopni Celsjusza. Gdzie znajdują się najgorętsze miejsca na Ziemi?

Miejsca, w których temperatury regularnie przekraczają 50 stopni Celsjusza stanowią bardzo trudny teren do życia. Wiele z nich jest z tego powodu niezamieszkałych. 

Postępujące ocieplenie klimatu sprawia natomiast, że słupki rtęci niemal każdego roku pokazują tam rekordowe wartości. Gdzie na świecie jest najgoręcej?

Najgorętsze miejsca na Ziemi - Pustynia Lut w Iranie

Pustynia Lut to teren o powierzchni ok. 80 000 mkw. znajdujący się na terenie Iranu, pokryty żwirem, piaskiem oraz iłem. W sezonie letnim, gdy temperatury są najwyższe, pustynia zupełnie nie nadaje się do życia, a nawet do wegetacji. Wielu naukowców uważa, że panują tam warunki zbyt trudne dla większości bakterii i wirusów. 

Reklama

Okazuje się więc, że Pustynia Lut jest nie tylko najgorętszym, ale również najbardziej sterylnym miejscem na Ziemi. 

W okresie pomiędzy początkiem czerwca a końcem sierpnia temperatura niemal codziennie sięga tam powyżej 50 stopni Celsjusza, a nierzadko nawet 60 stopni. 

Najwyższą temperaturę NASA zanotowało tam w 2005 r. - wyniosła ona aż 70,7 stopni Celsjusza. 

Badlands w Australii - tu temperatura sięga prawie 70 stopni Celsjusza

Rekordowe temperatury notowane są również na australijskiej pustyni. W 2002 r. NASA podała, że sięgnęła ona 69,3 stopni Celsjusza.

Regularne pomiary nie są tam jednak przeprowadzane, ponieważ teren jest niemal niezamieszkały. Nie występuje tam również żadna wyższa roślinność czy zbiorniki wodne, a pustynia niemal w całości pokryta jest skałami.

Uczucie gorąca wzmacnia tam pojawiające się co jakiś czas zjawisko meteorologiczne El Nino.

Dolina Śmierci w USA. Piekielna pustynia w Kalifornii

Kolejnym spośród najgorętszych miejsc na Ziemi jest pustynia Mojave w Kalifornii,  a dokładniej obszar bezodpływowej depresji znajdującej się na jej terenie. Jest to Death Valley, czyli Dolina Śmierci.

Informacje o rekordowych temperaturach, które tam zanotowano, sięgają już 1913 r. Było to 56,7 stopnia. Jednak piekielne upały występują tam cały czas.

Co więcej, pozbawiona jakiejkolwiek roślinności ziemia w czasie tak upalnego lata potrafi nagrzewać się aż do 100 stopni Celsjusza. 

Mimo to Dolina Śmierci stanowi obiekt wycieczek wielu żądnych wrażeń i niepowtarzalnych widoków turystów.

Ar-Rab al-Chali. Gorąca pustynia w Arabii Saudyjskiej

Ar-Rab al-Chali to największa piaszczysta pustynia na świecie, znajdująca się w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Jej większa część leży na terenie Arabii Saudyjskiej. 

Bardzo rzadko występują tam opady deszczu, a temperatury potrafią przekroczyć 55 stopni Celsjusza. Uczucie gorąca potęguje wiejący nad pustynią suchy i gorący wiatr szamal. 

Warkala na Saharze. Słupki rtęci pokazują tu ponad 50 stopni Celsjusza

W tej miejscowości położonej w Algierii w 2018 r. termometry pokazały 51,3 stopnia Celsjusza w cieniu. Informacje te potwierdziła Światowa Organizacja Meteorologiczna. 

Jest to najwyższa temperatura zanotowana nie tylko w Algierii, ale również w tej części Afryki.

Timbuktu w Mali. Ziemia spalona słońcem

Kolejnym miastem w okolicy Sahary, w którym panują piekielne upały, jest Timbuktu. W najgorętszym okresie temperatury w ciągu dnia sięgają tam niemal 55 stopni Celsjusza, a pustynny, suchy wiatr nadmuchuje duże ilości piasku znad Sahary. 

W czasie upałów w Mali wysychają jeziora, a ziemia przypomina suchą skorupę. Niedostatek wody jest poważnym problemem tego regionu.

New Dehli. Śmiertelna pułapka dla milionów mieszkańców

„Indie się gotują. W New Delhi słupek rtęci pokazuje 49 kresek – 8℃ więcej, niż spodziewali się synoptycy. Te cyfry brzmią abstrakcyjnie, ale to jeszcze nic. Będzie tylko gorzej”  - poinformował indyjski serwis informacyjny NDTV. 

Ze względu na ocieplenie klimatu i susze spowodowane opóźnianiem się przynoszących porę deszczową monsunów, temperatury w stolicy Indii często przekraczają 50 stopni Celsjusza. Miasto jest gęsto zabudowane, znajduje się w nim niewielka ilość zieleni, a - jak wynika z ustaleń Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2018 r. cytowanej przez Przekrój - zaledwie 5 proc. mieszkańców New Delhi stać na zamontowanie klimatyzacji.

Rekordowe temperatury w innych rejonach świata

Postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że każdego roku padają nowe rekordy ciepła. W czerwcu 2022 r. zanotowano rekordowo wysoką temperaturę w Chinach - w północno-wschodniej prowincji Hebei sięgnęła ona 44,2 stopni Celsjusza.

Niezwykle gorąco jest również w Europie. W lipcu 2022 aż trzy stacje meteorologiczne w Hiszpanii odnotowały temperaturę powyżej 44 stopni Celsjusza.

Upały nie opuszczają także Rumunii, Bułgarii czy Północnej Macedonii, gdzie notowane są temperatury powyżej 42 stopni.

Czytaj również:

Wrota Piekieł w Turkmenistanie. Gazowy krater płonie od ponad 50 lat

Tropikalne noce i upały będą w Polsce codziennością?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ocieplanie klimatu | Upał | Dolina Śmierci | Indie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy