Morze krwi w Japonii. Coroczna rzeź delfinów nadal jest tu "tradycją"

Coroczne polowanie na delfiny trwa aż sześć miesięcy. Podczas tego okresu wody zamieniają się w morze krwi. Dlaczego ta praktyka jest nadal obecna w Japonii?

Morze Japońskie we krwi. "Japonio, przestań mordować delfiny" - napis na banerze
Morze Japońskie we krwi. "Japonio, przestań mordować delfiny" - napis na banerzeGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W Taiji w Japonii rozpoczęło się polowanie na delfiny. Trwające sześć miesięcy wydarzenie potrwa do 1 marca 2023 r. Masowe zabijanie delfinów jest wspierane przez Japońską Agencję Rybołówstwa. Rybacy biorący udział w polowaniu zwabiają delfiny i zmuszają, aby te spłynęły na płytkie wody. Tam je zabijają.

Praktyka przyczynia się do drastycznego zmniejszenia populacji delfinów i budzi sprzeciw dużej ilości społeczeństwa. Podczas rzezi umiera ok. kilkaset delfinów.

Polowanie na delfiny

Pomimo praktyki spotykającej się z międzynarodową krytyką, Japonia nadal nie zakazała polowania na delfiny. Urzędnicy niejako bronią tej powtarzalnej praktyki twierdząc, że mięso delfinów służy jako pokarm dla miejscowej ludności.

"Zagraniczni aktywiści pytają nas, dlaczego zabijamy te urocze zwierzęta. Ale postrzegamy je jako istotne źródło pożywienia, nawet teraz" - powiedział w 2017 roku burmistrz Taiji, Kazutaka Sangen, który twierdził, że ludzie nie mogą doczekać się łowów.

Drastyczne polowanie na delfiny
Drastyczne polowanie na delfinyGetty Images

Jednak nie wszystkie ssaki są zabijane dla pożywienia. Organizacja The Dolphin Project (TDP) dowiodła, że w sezonie polowania 2020/2021 zabito na mięso 493 delfiny, a 65 sprzedano do parków rozrywek, w których życie spędzają w niewoli w małych basenach z dala od stada.

Każdego roku TDP pokazuje szokujące nagrania z Taiji, aby podnieść świadomość ludzi na temat krzywdzenia inteligentynch ssaków wodnych.

Na temat zabijania tych zwierząt ukazało się już kilka filmów. "Zatoka delfinów" z 2009 r. została nagrodzona Oscarem za najlepszy film dokumentalny, który ukazywał życie i okrutną śmierć japońskich delfinów. W 2021 r. widzowie mogli oglądać głośny film p.t. "Seaspiracy".

Co roku w Japonii odbywają się protesty
Co roku w Japonii odbywają się protestyEast News

Nie tylko tu umierają delfiny

Polowanie na wieloryby i delfiny zdarza się nie tylko w Japonii. Islandia i Norwegia są również krajami, w których odbywają się takie komercyjne polowania. Legalne polowania odbywają się też między innymi w USA, Kanadzie i Danii.

Pięć gatunków i sześć podgatunków delfinów, w tym odmiany Baiji i South Asian River, są obecnie uważane za zwierzęta zagrożone wyginięciem. Główną przyczyną tego stanu jest działalność człowieka, w tym polowania.

International Marine Mammal Projet zbiera podpisy pod zakazaniem okrutnej praktyki w Japonii. Można zrobić to tutaj. 

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas