Intrygujące fakty dotyczące wegetarianizmu i weganizmu

Każdego roku weganizm oraz wegetarianizm zdobywają kolejnych zwolenników. Dzieje się to nie bez powodu, gdyż takie style życia niosą za sobą całą masę najróżniejszych korzyści, które pozytywnie wpływają zarówno na nasze zdrowie, jak i na całą planetę. Oto kilka intrygujących odkryć dotyczących diet bezmięsnych.

Zaskakujące fakty dotyczące diety bezmięsnej
Zaskakujące fakty dotyczące diety bezmięsnej pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wegetarianie mają wyższe IQ i lepsze wykształcenie

Z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że osoby będące wegetarianami mają średnio wyższy iloraz inteligencji niż wszystkożercy. Co więcej, wegetarianie częściej należą do wyższej klasy społecznej oraz osiągają wyższe kwalifikacje akademickie.

Niestety bycie na diecie bezmięsnej nie przekłada się na wyższe dochody, które są na porównywalnym poziomie. Naukowcy przypuszczają, że być może ma to związek ze względami etycznymi, którymi wegetarianie kierują się nie tylko podczas wyboru posiłku, ale również podczas wyboru pracy.

Zauważono, że zdecydowanie rzadziej pracowali oni w sektorze prywatnym, a o wiele częściej działali w organizacjach charytatywnych i edukacyjnych.

Naukowcy przebadali łącznie aż 8170 osób, z czego 366 ograniczało spożywanie mięsa. Tak spora grupa badanych z pewnością dobrze świadczy o uzyskanych wynikach, które można znaleźć w czasopiśmie naukowym "The BMJ".

Weganizm może zwiększać wytrzymałość

Zespół kanadyjskich naukowców z uniwersytetu w Quebecu postanowił sprawdzić, czy weganizm wpływa na wytrzymałość oraz siłę i czy zgodnie z popularnym mitem może mieć na nie negatywne oddziaływanie.

Badacze przebadali więc 56 młodych, szczupłych i aktywnych fizycznie kobiet. Połowę z nich stanowiły weganki, które nie spożywały produktów pochodzenia zwierzęcego od co najmniej dwóch lat.

Okazało się, że weganizm nie wpłynął negatywnie ani na siłę, ani na wytrzymałość. Co więcej, badanie wykazało, że weganki wykazywały lepszą wytrzymałością od wszystkożerczyń. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "European Journal of Clinical Nutrition".

Piętnowanie wegan zniechęca do przejścia na taki styl życia

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Kent postanowili przeanalizować, czy strach przed stygmatyzacją może stanowić przeszkodę w unikaniu spożywania mięsa. Niestety okazało się, że jest to istotny czynnik zniechęcający do zmiany diety.

Piętnowanie wegan jest dla wielu barierą, przez którą nie decydują się oni na ograniczenie spożywania produktów pochodzenie zwierzęcego.

Nasze własne obserwacje mogą zapewne potwierdzić tylko ten wniosek. Któż z nas nie spotkał się w swoim życiu z wyszydzającymi komentarzami w stronę osób niejedzących mięsa? Na szczęście wraz z popularyzacją wegetarianizmu i weganizmu złośliwych uwag jest coraz mniej.

Wyniki badania można znaleźć w czasopiśmie naukowym "Appetite".

Wegetarianie przywiązują większą wagę do emocji

Australijscy i nowozelandzcy naukowcy postanowili porównać przekonanie wegetarian oraz wszystkożerców pod kątem kilku wartości i poglądów. Badanie przeprowadzone na mieszkańcach Nowej Zelandii wykazało dwie główne różnice między nimi.

Otóż wegetarianie przywiązywali większą wagę do emocji od osób spożywających mięso. Natomiast wszystkożercy częściej niż osoby na diecie bezmięsnej popierały hierarchię społeczną (pojęcie utożsamiane z usytuowaniem w układzie wyższości-niższości jednostek, pozycji, ról lub kategorii społecznych - definicja z Encyklopedii PWN).

Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym "The Journal of Social Psychology".

Skażona Odra. Tysiące śniętych rybPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas