Cięcie emisji w UE. Jest nowy plan

Unia Europejska wyznaczyła nowe krajowe cele redukcji emisji dwutlenku węgla do końca dekady. Chodzi o emisyjne sektory - rolnictwo, budownictwo, gospodarkę odpadami i transport.

Finlandia radzi sobie z transformacją energetyczną
Finlandia radzi sobie z transformacją energetycznąGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej zatwierdzili wspólnie zestaw przepisów o nazwie Effort Sharing Regulation (ESR).

Rozporządzenie określa krajowe cele w zakresie redukcji emisji z transportu drogowego, krajowego transportu morskiego, ogrzewania budynków, rolnictwa, małych instalacji przemysłowych oraz gospodarki odpadami.

Sektory te nie są obecnie objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji i generują około 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Planowana ustawa powinna zmniejszyć ich emisyjność o 40 proc. w stosunku do 2005 roku.

Zmniejszanie emisji

Nowa ustawa jest częścią ogólnego planu UE - zmniejszenia emisji netto o 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Drugim celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.ESR ma zapewnić, że wszystkie państwa członkowskie UE działają na rzecz osiągnięcia tych celów. W związku z tym kraje bogatsze takie jak Dania, Finlandia, Niemcy, Luksemburg, czy Szwecja muszą zmniejszyć emisje o połowę, np. dla Bułgarii cel ten wynosi 10 proc.Kraje mogą handlować ograniczonymi ilościami uprawnień z innymi lub „pożyczać” te z przyszłych lat, jeśli ich emisje były zbyt wysokie.

Ustawa dotycząca ESR musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Umowa ta jest jedną z trzech, które Unia Europejska ma nadzieję zawrzeć i wprowadzić jej zasady w życie. W zeszłym miesiącu UE zakazała sprzedaży nowych samochodów z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym od 2035 r. We czwartek 10 listopada zamierza zakończyć negocjacje w sprawie zalesiania Europy.

Oczyszcza rzekę ze śmieci. Wywiózł już 100 ciężarówek odpadówDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas