Reklama

Kilka dni z cyklonem nad Europą. Będzie wiało i padało, w górach spadnie śnieg

W Europie zawieje i spadnie dużo deszczu. Z powodu niżu genueńskiego, który przesuwa się z rejonu Morza Śródziemnego na Bałkany, Rumunię i w okolice Polski oraz Ukrainy i Rosji połowa września stanie pod znakiem dynamicznej pogody.

Dynamicznie zmieniająca się pogoda w Europie to wynik spływu chłodnego powietrza na południe i rejon basenu Morza Śródziemnego. W ciągu doby niż genueński przesunie się znad Włoch (Zatoka Genueńska), następnie przez Bałkany, tuż obok granicy Polski i Ukrainy, a potem znajdzie się nad Białorusią i Rosją.

Opady i porywisty wiatr

Niż, któremu niemieccy meteorolodzy dali imię Reili będzie przemieszczać na wschód Europy. W Alpach i Karpatach miejscami spodziewane są opady śniegu. W Tatrach śnieg ma pojawić się ok. 18 i 19 września. Ulewy mogą doprowadzić do zalań i podtopień.

Reklama

Niż pogłębi się w czasie weekendu 16 do 18 września i utrzyma się do poniedziałku. Wilgoć przywieje znad Morza Czarnego. Prąd strumieniowy sprzyja pogłębianiu się niżu. W tych rejonach może zrobić się niebezpiecznie. Ulewy w połączeniu z silnym wiatrem (80-100 km/h) mogą wyrządzać znaczne szkody.

Ze względu na niż i towarzyszące mu cyklony kilka dni z rzędu będzie mocno padało i wiało. Silny wiatr pojawi się szczególnie w rejonie Ukrainy, Białorusi i Rosji. Zawieje nawet z prędkością 100 km/h. Ciśnienie spadnie poniżej 979 hPa.

W Polsce w dniach od 16 do 20 września spodziewane są opady deszczu, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju. Nie będą jednak tak gwałtowne, jak w innych częściach Europy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyklon | wiatr

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama