Unia Europejska będzie wspierać panele słoneczne "za wszelką cenę"

Komisja Europejska „za wszelką cenę” będzie chciała wzmocnić fotowoltaikę i odbudować europejski przemysł produkcji części do instalacji solarnych i paneli słonecznych, powiedziała w czwartek unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. Państwa UE stoją obecnie przed wyzwaniem szybkiego ograniczenia dostaw gazu z Rosji.

"Musimy sprowadzić produkcję (paneli słonecznych - red.) z powrotem do Europy i Komisja jest skłonna do tego doprowadzić za wszelką cenę" - powiedziała unijna komisarz ds. energetyki Kadri Simson
"Musimy sprowadzić produkcję (paneli słonecznych - red.) z powrotem do Europy i Komisja jest skłonna do tego doprowadzić za wszelką cenę" - powiedziała unijna komisarz ds. energetyki Kadri SimsonPool / PoolAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Komisja Europejska zadeklarowała duże wsparcie dla unijnego przemysłu produkcji i instalacji paneli fotowoltaicznych
Komisja Europejska zadeklarowała duże wsparcie dla unijnego przemysłu produkcji i instalacji paneli fotowoltaicznychVincent KesslerAgencja FORUM

Inwazja na Ukrainę przez Rosję, która jest największym dostawcą europejskiego gazu, sprawiła, że Unia Europejska musi teraz radykalnie obniżyć swoją zależność od rosyjskiego gazu - o 2/3 do końca roku i w całości do 2027.

Komisja Europejska opracowuje szczegółowy plan mający się ukazać w maju, który wskaże, w jaki sposób państwa Unii mogą sprostać temu celowi - wliczając w to przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej.

Panele słoneczne z silnym wsparciem Unii Europejskiej

Konkretna strategia dla energii słonecznej ma za zadanie przyspieszyć wydawanie pozwoleń, co do tej pory wstrzymywało budowę instalacji. Zaproponowane ma zostać także wsparcie dla zakupów energii z fotowoltaiki i rozwój europejskiego przemysłu produkcji części do instalacji solarnych - poinformowała Kadri Simson podczas konferencji Solar Power Summit w Brukseli.

"Musimy sprowadzić produkcję z powrotem do Europy i Komisja jest skłonna do tego doprowadzić za wszelką cenę" - powiedziała Simson, dodając, że w grę wchodzi także wsparcie finansowe dla tego typu projektów.

W latach 2013-2018 Unia Europejska zastosowała regulacje antydumpingowe i zablokowała dofinansowania na panele słoneczne z Chin, aby ochronić europejskich producentów przed zalewem tanich części od największego światowego wytwórcy produktów solarnych.

Jak podaje Komisja Europejska,  do 2030 roku 170 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu może zostać zastąpionych przez 480 gigawatów energii wiatrowej i 420 gigawaty energii solarnej. Według prognoz SolarPower Europe przy odpowiedniej strategii wsparcia Unia może przekroczyć 1000 GW mocy. Obecnie państwa członkowskie produkują z wiatru i słońca 165 gigawatów energii.

Najpierw potrzeba jednak pokonać wyzwania krótkoterminowe. "Brakuje instalatorów, mamy problemy z pozwoleniami, problemy ze sprzętem" - informuje Aristotelis Chantavas, prezes SolarPower Europe. Ponaglił on Unię Europejską, aby zobowiązała się produkować 45 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku zamiast proponowanych obecnie 40 proc.

Opłacalność inwestowania w panele słoneczne bardzo się zmieniaMarketNews24
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas