Samorządy łatwiej wyremontują pustostany
80 proc. dofinansowania będą mogły otrzymać samorządy przy budowie lub remoncie budynków komunalnych. Dotacja dotyczy także pustostanów.
Budowa i modernizacja budynków i lokali komunalnych będzie tańsza i łatwiejsza do zrealizowania - podał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), przypominając, że do zmian w przepisach wsparcie to wynosiło między 35 a 45 proc.
Większe dofinansowanie dla gmin na budownictwo komunalne to efekt tzw. ustawy mieszkaniowej. - To przełomowa zmiana, która pozwoli wybudować więcej budynków komunalnych, jak również skrócić kolejki Polaków oczekujących na mieszkanie komunalne - ocenił dyrektor departamentu funduszy mieszkaniowych w BGK Przemysław Osuch.
Bank podkreślił także, że gminy otrzymają dodatkowe wsparcie na remont pustostanów. Będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów realizacji projektu modernizacji budynków, które z powodu złego stanu technicznego nie są obecnie zamieszkane.
Jednocześnie gminy będą mogły otrzymać pieniądze na remont mieszkań oraz docieplenie budynku komunalnego. To poprawi jego efektywność energetyczną. Oznacza to, że potrzeba będzie mniej ciepła, do ogrzania pomieszczeń a co za tym idzie – będą mniejsze rachunki.
Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2021 wymaganiami technicznymi przy budowie i modernizacji budynków, każda modernizacja musi być przeprowadzona według nowych regulacji. Te, oprócz grubszej warstwy izolacji wprowadzają wymóg zasilania budynku, przynajmniej częściowo, odnawialnymi źródłami energii. To oznacza, że każdy nowy budynek musi posiadać np. fotowoltaikę.
W przypadku, kiedy wszystkie lokalne w budynku należą do gminy, samorząd może ubiegać się o premię remontową. To 50 proc. kosztów realizacji projektu. Premia jest przeznaczana na spłatę kredytu w banku komercyjnym, który finansuje remont. W przypadku budynków zabytkowych, premia wynosi 60 proc.
Zmiany w ustawie pozwalają także na dofinansowanie do garaży podziemnych i wielopoziomowych, oraz niezbędnego uzbrojenia terenu. Co więcej, wniosek o środki z Funduszu Dopłat można złożyć już w trakcie trwania budowy, a nie jak wcześniej – przed jej rozpoczęciem.
Ze środków Funduszu Dopłat dotychczas dofinansowano ponad 30 tys. lokali komunalnych, a ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów - ponad 45 tys. przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych.