​Radom: Zlikwidowano kolejnych 113 kopciuchów

Radom likwiduje kolejne piece węglowe. Jest to możliwe dzięki dotacjom miasta.

O wymianie kolejnych 113 pieców poinformował wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. "Kopciuchy" zostaną zastąpione głównie przez kotły gazowe. Piece, w których spalane jest paliwo niskiej jakości, to jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Radomiu. To dlatego miasto przekonuje mieszkańców do wymiany systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne.

W tym roku dofinansowanie otrzymać mają wszyscy, którzy złożyli wnioski, które spełniały wymagania.

Zawodnik poinformował, że choć początkowo na likwidację pieców węglowych przeznaczono pół miliona złotych, to miasto dołożyło dodatkowe 94 tys. zł. Przyczyną było kilkanaście pozytywnych wniosków, które zostały po rozdysponowaniu tej kwoty.

Reklama

Dofinansowanie do wymiany pieca mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będące właścicielami budynków oraz lokali mieszkalnych lub użytkowych. Pieniądze są przyznawane na likwidację pieca węglowego i zamianę ogrzewania na gazowe, elektryczne, olejowe, lub podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Średnia kwota dofinansowania wyniosła około 5 tys. zł.

Radomiu znajduje się jeszcze około 11,5 tys. pieców i kotłów na paliwa stałe. Prawie połowa właścicieli ma deklarować, że jest gotowa je wymienić, najchętniej na kocioł gazowy.

W ciągu kilku ostatnich lat w Radomiu, dzięki dotacjom z budżetu miasta, zlikwidowano 1,1 tys. pieców węglowych. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Radom | kopciuchy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy