Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej

Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Oznacza to, że w życie wejdą wkrótce przepisy pozwalające na stawianie turbin wiatrowych już 700 metrów od zabudowań, a nie tak jak wcześniej - minimum 10 razy dalej niż wysokość wiatraka.

article cover
Agencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Prezydent Andrzej Duda złożył we wtorek podpis pod nowelizacją ustawy wiatrakowej (zdj. ilustracyjne)
Prezydent Andrzej Duda złożył we wtorek podpis pod nowelizacją ustawy wiatrakowej (zdj. ilustracyjne)Adam ChelstowskiAgencja FORUM

Wstępny projekt przepisów przez długi czas zakładał liberalizację dotychczasowych, restrykcyjnych zasad co do minimalnej odległości wiatraków od zabudowań. Minimalna odległość miała wynosić 500 metrów, co spotkało się z pozytywnym odzewem branży i organizacji ekologicznych. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy sporo się jednak zmieniło.

Kontrowersje wokół ustawy wiatrakowej

Mimo że kształt przepisów był znany od 2021 r., na początku tego roku w czasie prac sejmowych zmieniono minimalną odległość na 700 zamiast 500 metrów. Poprawkę tę krytykowali eksperci i organizacje ekologiczne. Jej odrzucenia chciał także Senat, ale nie zgodził się na to Sejm. Przyspieszenie prac nad nowelizacją wynikało prawdopodobnie z tego, że jest ona jednym z 37 kamieni milowych do uzyskania przez Polskę środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

"Ustawa wiatrakowa, którą podpisał dzisiaj prezydent Andrzej Duda nie jest wystarczająca i tylko w minimalnym stopniu odpowiada na problemy polskiej energetyki. 700 metrów odległości wiatraków od domostw nie odblokowuje pełnego potencjału wiatru w Polsce. Sejm będzie musiał ją poprawić" - ocenili na Twitterze członkowie Greenpeace Polska.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a odległością minimalną od budynków mieszkalnych 700 m - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP.

Ustawa wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej. Jednocześnie całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.

Co zmienia nowelizacja o wiatrakach?

Nowelizacja ustawy zachowuje zasadę 10H w przypadku parków narodowych, a w przypadku rezerwatów przyrody - limit 500 m. W przypadku innych form ochrony przyrody odległość ma wynikać z decyzji środowiskowej dla konkretnej instalacji. Utrzymuje zakaz budowy wiatraków na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000.

Dodatkowo nowe rozwiązania przewidują, że inwestor zaoferuje co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego.

Marek Suski: My nie walczymy z wiatrakami, wręcz przeciwniePolsat News

Źródła: Zielona Interia, PAP

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas