Najzieleńsza gmina na Opolszczyźnie

Walce, gmina w województwie opolskim, chce się stać niezależna energetycznie, dlatego na kolejnych budynkach montuje panele fotowoltaiczne. Do tego mieszkańcy będą mogli ładować za darmo samochody elektryczne, a lokalna stacja uzdatniania wody już jest przerabiana na w pełni ekologiczną.

Walce, woj. opolskie
Walce, woj. opolskieGmina Walce
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Piotr Grzesiak, Zielona Interia: Skąd taki pęd do ekologii?

Marek Śmiech, wójt gminy Walce: - To przyszłość. Chodzi nie tylko o zmniejszenie emisji spalin, ale też o obniżenie kosztów budynków gminnych oraz tych, które służą mieszkańcom. Dzięki temu mamy więcej pieniędzy na inne projekty.

Mieszkańcom się to podoba?

- Większość jest zaskoczona, że takie rzeczy dzieją się u nas. Nie potrafią też do końca uwierzyć, że będąc gminą wiejską, stosujemy takie innowacyjne rozwiązania. Wielu ludzi dotąd uważało, że to nieosiągalne. Chcemy świecić przykładem. Pokazujemy: tak, budynki mogą być samowystarczalne.

Skąd macie na to pieniądze? 

- Pozyskujemy głównie środki unijne na te zadania. Wchodzimy również w program 5.5 Ochrona Środowiska, do którego nabór prowadził urząd marszałkowski województwa opolskiego. To wieloletnie zadanie, chodzi głównie o lata 2021-2022. Przeprowadziliśmy nabór wśród mieszkańców, którzy chcą wymienić swojego kopciucha. Zebraliśmy 60 wniosków. Koszty tego zadania szacujemy na około dwa miliony złotych. 34 proc. tej sumy pochodzi z Unii Europejskiej. Przystępujemy także do programu "Czyste Powietrze". Będziemy pomagać mieszkańcom w zdobyciu środków na termomodernizację i zachęcimy do połączenia tych dwóch programów. Dołączamy też do unijnego programu LIFE. Przeprowadzimy inwentaryzację wśród mieszkańców aby wiedzieć, kto jeszcze korzysta z kopciuchów, kto korzysta z OZE itp.

Co jeszcze planujecie?

- Zmiany dotyczą m.in. Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach. Chcemy, by budynek był samowystarczalny przez montaż pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej, dodatkowo prąd z paneli ma służyć też do ładowania samochodów elektrycznych. Mieszkańcy gminy będą mogli za darmo podładować pojazdy przez najbliższe pięć lat. Przy ośrodku będzie też można ładować baterie rowerów elektrycznych. Postawimy przy nim także ławki solarne, co umożliwi mieszkańcom ładowanie urządzeń np. telefonu.

Panele fotowoltaiczne zainstalujemy także w w Budynku Świetlicy w Dobieszowicach oraz planujemy montaż na stacji uzdatniania wody w Rozkochowie. Tam problemem jest bardzo duże zużycie prądu. Dzięki panelom, możemy dużo zaoszczędzić na rachunkach. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotuje 50 proc. do tych inwestycji. Montaż instalacji zwróci się już po czterech latach.

Młodzi chcą się angażować w takie działania? 

- W Walcach działa Młodzieżowa Rada Gminy. Nasi młodzieżowi radni na ostatnim ze swoich spotkań prosili o pomoc w wyłonieniu punktów w gminie, które można nazwać "miejscami zielonymi". Chodzi o miejsca do wypoczynku. Wspólnymi siłami chcą zagospodarować kilka takich punktów, odnowić je i pokazać, że można tam się zrelaksować. W kolejnym etapie chcemy zrobić mapę ścieżek rowerowych, która będzie łączyła punkty na naszej mapie. By pozyskać na to środki, młodzi chcą organizować m.in. bale charytatywne.

Dziękuję za rozmowę. 


INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas