Czy Twoja gmina radzi sobie w programie "Czyste Powietrze"? Teraz możesz to sprawdzić

Dzięki rankingowi można sprawdzić, ile w danej gminie złożono wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów.

article cover
M.LasykReporter

Bazę danych przygotował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym. Informacje można sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce, która jest dostępna na stronie programu "Czyste Powietrze" oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

Nagrody dla najlepszych gmin

Opublikowany właśnie ranking opiera się na liczbie wniosków złożonych w gminie i liczbie budynków jednorodzinnych.

Ranking obejmuje aktywność gmin w programie "Czyste Powietrze" w pierwszym kwartale bieżącego roku (do dnia 31 marca). Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany kopciuchów. Jest to tym ważniejsze, że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW.

- Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 milionów złotych – mówi wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski. Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy "Czystym Powietrzu" z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tysięcy zł na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta. Uprawnia również do skorzystania z nowych (wyższych) stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie. Jest to 150 i 50 zł w zależności od rodzaju wniosku.

Polski Alarm Smogowy

Opublikowany ranking ma więc charakter "przedstartowy". Pokazuje, jak gminy radziły sobie przed okresem, za który zostaną nagrodzone. - Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.

Czysty Śląsk

Wśród 20 najaktywniejszych gmin, aż 16 to gminy z województwa śląskiego. Jednak nawet w tym województwie ranking pokazuje duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność w programie "Czyste Powietrze".

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie opublikowany z początkiem września.

Polski Alarm Smogowy

Docelowo ranking aktywności w programie "Czyste powietrze" powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, bo 1 lipca startuje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach.

Program "Czyste Powietrze", którego wartość szacuje się na ponad sto miliardów złotych, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych. Celem programu jest także przeprowadzenie termomodernizacji w trzech milionach budynków jednorodzinnych. Program wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 mln domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych.

Wyszukiwarkę można znaleźć pod adresem: czystepowietrze.gov.pl (zakładka "Pomoc") oraz na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking.

Źródło: SmogLab

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas