Chełm chce wybudować podziemne pojemniki na odpady

Miasto Chełm zapowiedziało duży projekt związany z gospodarką odpadami. W mieście pojawi się 500 nowych pojemników na śmieci, w tym tzw. podziemne gniazda, które pozwalają przechowywać zebrane odpady pod ziemią. Wybudowany zostanie także nowy punkt zbierania odpadów (PSZOK).

Podziemne pojemniki na odpady w Poznaniu
Podziemne pojemniki na odpady w PoznaniuGOAPmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Chełm w ramach nowego projektu chce wybudować 500 śmietników ulicznych. Nowe pojemniki pojawią się też na osiedlach, gdzie planowany jest montaż 80 półpodziemnych gniazd na odpady komunalne. W najbardziej uczęszczanych miejscach miasta powstanie z kolei 7 podziemnych pojemników na śmieci. Ponadto zamontowanych zostanie też 150 pojemników na psie odchody wraz z podajnikami torebek. Miasto chce w ten sposób poprawić estetykę przestrzeni i zadbać o lepszą segregację śmieci.

Dlaczego warto budować podziemne pojemniki na odpady?

Podziemne pojemniki na odpady są z reguły bardziej wydajne niż klasyczne kontenery. Dzięki temu, że przestrzeń na gromadzenie śmieci znajduje się pod ziemią, można w niej zmieścić więcej odpadów. Typowy kontener ma pojemność około 1000 litrów, podczas gdy pojemniki podziemne mogą mieć nawet 6 razy tyle. To rozwiązanie jest też bardziej estetyczne niż standardowe śmietniki. Dodatkowymi atutami pojemników podziemnych są łatwość użytkowania oraz ograniczone wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Choć na Zachodzie pojemniki podziemne ze względu na estetykę stosowane są przede wszystkim w zabytkowych centrach miast, to w Polsce z powodzeniem stosuje się je także na osiedlach mieszkalnych. Podziemne pojemniki stosowane są już m.in. w Toruniu, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Pojemniki i PSZOK w Chełmie za 12 mln zł

Miasto Chełm ogłosiło już przetarg na nowe pojemniki, który potrwa do 3 grudnia 2021 r. Wkrótce ruszyć także inny przetarg z dziedziny gospodarki odpadami. Będzie on dotyczył wybudowania punktu selektywnej zbiórki odpadów. - To pierwszy tak duży, ale przede wszystkim tak innowacyjny projekt w Chełmie - powiedział prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Budowa pojemników i budowa punktu zbiórki odpadów w mieście to jeden wspólny projekt. Chełm na inwestycje w gospodarkę odpadami planuje w najbliższym czasie wydać ponad 12 mln zł. 6,5 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

„Eco Studio ELECTRO - SYSTEM”: Wszystko o recyklinguBee Music
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas