Buda: Rozwój fotowoltaiki i farm wiatrowych będzie bardzo dynamiczny
Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, przyspieszenie czeka zarówno wykonawców, obsługę sprzętu jak i serwis elektrowni odnawialnych źródeł energii.
Wiceminister, podczas dyskusji na kongresie Impact'21 temat wpływu technologii na tzw. zieloną rewolucję, wskazał, że ograniczenie emisji CO2, wynikające z realizacji założeń Zielonego Ładu, przełoży się na dynamikę rozwoju branż w Polsce. Powiedział też, że efekty dekarbonizacji będą intensywnie analizowane i łagodzone.
Buda zaznaczył, że będą branże, które w najbliższych latach czeka szybki rozwój. - Na pewno fotowoltaika czy farmy wiatrowe to branże, które będą się rozwijały bardzo dynamiczne - wymienił wiceminister. Dodał, że firmy związane z OZE generalnie czeka znaczące przyśpieszenie. Wyjaśnił, że chodzi tu zarówno o wykonawców, podwykonawców, obsługę sprzętu jak i serwis.
Wiceminister zapewnił, że transformacja energetyczna została mocno zaakcentowana w Krajowym Planie Odbudowy. Równocześnie zaznaczył, że "kwota, którą otrzymamy z europejskiego Funduszu Odbudowy, musi być zwielokrotniona, a wprowadzenie zeroemisyjności to praca na kilka dekad".
Z kolei uczestniczący w dyskusji wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego Adam Ogrodnik zauważył, że choć w Polsce nie będzie już raczej nowych inwestycji w energetykę konwencjonalną, to "istniejące bloki energetyczne muszą być modernizowane, muszą zapewnić stabilność energetyczną Polski, do czasu, gdy nie wejdziemy w nowe technologie". W 2020 r. w Polsce odnawialne źródła energii stanowiły 18 proc. krajowej produkcji prądu. Za ponad połowę odpowiadały elektrownie wiatrowe. Zaledwie 1 proc. prądu pochodził z fotowoltaiką.