​Naukowcy z AGH rozpoczęli pracę nad metodą recyklingu paneli fotowoltaicznych

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie utworzyła konsorcjum ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech, której celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. W skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH przypomniał, że panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularna na świecie metoda produkcji energii. Szacuje się, że w samej Polsce do 2025 r. będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce ma wynieść wtedy prawie 8000 MW. - Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20 - 30 lat, już w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych - wskazał naukowiec.

Według prof. Cała, już teraz z paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne. - Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody przetwarzania zużytych paneli opracowane wraz z firmą 2loop Tech będą nie tylko w 100 proc. ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie - zapowiedział przedstawiciel AGH.

Dzięki opracowanym technologiom ma się udać odzyskać praktycznie wszystko co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie.

Naukowcy wskazują, że już teraz światowa gospodarka musi podjąć wyzwanie dotyczące recyklingu paneli, których ilość przyrasta lawinowo. Zdaniem prof. Cała, Polska może zostać światowym liderem w tej dziedzinie. Jednak należy się spieszyć, bo "za pięć czy 10 lat będzie za późno"

Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowania technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

Prezes 2loop Tech ocenił, że dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE. - Są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji - powiedział Marcin Karbowniczek.

Umowa przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 r. Wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej ma nastąpić do końca 2023 r.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas