Zimowa pogoda znów zaatakuje. Do Polski wrócą śnieg i mróz
Przez ostatnie tygodnie w Polsce i Europie mieliśmy do czynienia raczej z wiosenną niż zimową pogodą. To się jednak zmieni. Synoptycy ostrzegają, że do kraju powróci zimowa aura i niskie temperatury. W niektórych miejscach możemy się także spodziewać opadów śniegu.
Początek stycznia w Europie był wyjątkowo ciepły. Pogoda przypominała aurę, którą kojarzymy raczej z wiosną niż zimą. Doszło nawet do tego, że wiele kurortów narciarskich musiało się posiłkować armatkami lub zamykać stoki z powrotu braku śniegu.
Końcówka stycznia przyniesie jednak już bardziej typową dla zimy pogodę. Od czwartku w całej Polsce możemy spodziewać się temperatur w okolicach zera stopni Celsjusza. Termometry wskażą co najwyżej kilka kresek na plusie.
Prognozy pogody pokazują wyraźnie, że z południowego zachodu zbliża się do Polski masa zimnego powietrza. Dlatego też już od czwartku na południu i zachodzie kraju spodziewany jest mróz. Im bliżej weekendu, tym temperatura będzie niższa. W niedzielę w Zakopanem termometry mogą wskazać nawet -10°C, w Krakowie -6°C, a w Warszawie -5°C.
Kolejny atak mrozu spodziewany jest w środku przyszłego tygodnia. Od wtorku do Polski znów zacznie napływać zimne powietrze, ale tym razem ze wschodu. Ujemne temperatury prognozowane są w niemal całym kraju. Szczególnie zimno będzie w weekend 28-29 stycznia. Wówczas temperatura prawie w całej Polsce może wynosić nawet -10°C.
"Nad Polską wędrują układy niskiego ciśnienia, jedne za drugim, to jest niesamowita sytuacja. Więc pogoda będzie bardzo dynamiczna. Zacznie się ulewnym deszczem, następnie śniegiem z deszczem, ale w następnych dniach będzie już tylko śnieg" - mówi dla PAP Grzegorz Walijewski z IMGW.
W weekend nawet na nizinach może spaść w Polsce 10 centymetrów śniegu. W górach - Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach i Beskidach - śnieg w weekend będzie padał codziennie. Pokrywa śnieżna ze względu na mrozy będzie się utrzymywać co najmniej jeszcze przez następny tydzień.
Sprawdzone prognozy tylko w serwisie pogoda.interia.pl