Przemysław Białkowski podcast: Smog
Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie uchwały smogowe dla Śląska i Podkarpacia. Co się zmieni? Jak na co dzień możemy walczyć z zanieczyszczeniami powietrza? Z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego rozmawia Przemysław Białkowski z Interii.
W Polsce wchodzą w życie kolejne uchwały antysmogowe. Przykład Małopolski pokazał, że mogą być one skuteczne i faktycznie wpływają na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza w kraju. Teraz uchwały wprowadzono także na Śląsku i Podkarpaciu.
Uchwały antysmogowe na Śląsku i Podkarpaciu
- Śląsk jest dosyć dobrym przykładem, dlatego że rzeczywiście od kilku dni na Śląsku obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów wyprodukowanych przed 2007 rokiem, które mają już w tej chwili 14 lat - informuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
- Sprawdzaliśmy jak działają programy dotacyjne w Polsce od trzech kwartałów, wypytujemy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Z tego programu dotacyjnego do wymiany kopciuchów ("Czyste powietrze" - red.) wynika, że Śląsk jest liderem. W województwie śląskim gminy z tego województwa najwięcej wymieniają kopciuchów w kraju i widać, że tam sam fakt bliskości zajścia daty uchwały antysmogowej doprowadził do tego, że to województwo nagle się zmobilizowało - mówi Piotr Siergiej.
Gorzej jest niestety na Podkarpaciu. Mieszkańcy i gminy nie wymieniają kotłów, a świadomość jest niska. - Niestety tam będziemy mieli problemy ze smogiem. O ile Śląsk ma jakąś szansę to co do Podkarpacia - będzie ciężko - zauważa gość Przemysław Białkowski podcast.
Europejska stolica brudnego powietrza leży w PolsceW ocenie rzecznika PAS największym wyzwaniem w walce ze smogiem jest obecnie edukacja i zwiększanie świadomości mieszkańców co do wspólnych korzyści z wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne. Program "Czyste powietrze" umożliwia otrzymanie takiego samego dofinansowania w każdej gminie w Polsce, dlatego ważne jest zaangażowanie także władz lokalnych.