Przemysław Białkowski podcast: Rolnictwo

Czym jest rolnictwo węglowe? Czy rolnictwo przyszłości to rolnictwo w pełni ekologiczne? Jak bardzo polscy rolnicy skorzystali na wejściu do Unii Europejskiej? Gościem Przemysława Białkowskiego jest Mateusz Ciasnocha, prezes European Carbon Farmers.

Rolnictwo jest obecnie jednym z głównych obszarów działalności człowieka przyczyniających się do zmian klimatu. Dlatego ważne jest, aby rolnicy rozumieli jak działają ich uprawy i ekosystemy oraz opiekowali się nimi w taki sposób, aby mieć zrównoważony lub nawet pozytywny wpływ na środowisko - zauważa Mateusz Ciasnocha.

Sposobem na to, aby rolnicy mieli korzystny wpływ na przyrodę jest stosowanie tzw. rolnictwa węglowego. Rolnictwo węglowe to zbiór takich metod uprawy, które będą zmierzać do jak największej redukcji emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. W tym celu stosuje się takie praktyki jak płodozmian, uprawy okrywowe, uprawy uproszczone czy precyzyjne nawożenie azotem.

Reklama

Niestety wielu rolników nadal jednak nie ma świadomości co do zalet stosowania nowoczesnych praktyk pozwalających na lepsze wykorzystywanie upraw. Z drugiej strony rolnictwo węglowe jest szansą biznesową. W Polsce coraz więcej rolników dostrzega te zalety i z powodzeniem od nawet 20 lat stosuje praktyki, które pozwalają lepiej chronić ekosystemy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rolnictwo | rolnictwo ekologiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy