Przemysław Białkowski podcast: Pies

O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wie każdy. Ale nie każdy wie, że pies może być też doskonałym współpracownikiem. "Pies to nie człowiek" - podkreśla ekspert i tłumaczy, dlaczego najlepiej wychowywać czworonogi poprzez nagradzanie pozytywnych zachowań, a nie dotkliwe kary.

article cover
Unsplash
Przemysław Białkowski podcast: PiesStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska

Aby nasz pupil mógł stać się prawdziwą gwiazdą lub mógł przysłużyć się w inny sposób niż tylko jako zwierzę domowe, musi zostać spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, taki pies musi być bardzo posłuszny. W przypadku pracy na przykład na planie filmowym konieczne jest także, aby zwierzę było w stanie się skupić w najtrudniejszych warunkach i powtarzać tę samą czynność wiele razy - tłumaczy Michał Santorski ze szkoły Control Dog, opiekun border collie o imieniu Falco.

Szkolenie psa może zdziałać cuda

Ważna jest także rasa i predyspozycje psa, ale najlepsze efekty i tak osiąga się dzięki odpowiedniemu szkoleniu. - Ja jako trener i behawiorysta staram się przywiązywać większą wagę do tego, że numerem jeden zawsze powinna być kwestia szkolenia i wychowania, a nie tego jakiej pies jest rasy lub jakie ma predyspozycje - tłumaczy ekspert.

Błędów w wychowaniu psów można wyliczyć niestety bardzo wiele. Jak podkreśla rozmówca Przemysława Białkowskiego, wynikają one najczęściej z niezrozumienia czworonogów przez ich właścicieli. - Często ludzie "uczłowieczają" psy, czyli traktują je jako kolejne lub pierwsze dziecko - mówi Michał Santorski. - Większość tych problemów bierze się stąd, że nie rozumiemy psich potrzeb - dodaje.

Specjalista wyjaśnia, że np. przytulanie dla czworonoga może nie być tak komfortowe jak dla ludzi. Zamiast tego zwierzę może lepiej reagować na wręczenie smakołyku lub zabawki i to będzie dla niego bardziej odpowiedni bodziec. - Najtrudniejszym problemem jeśli chodzi o pracę z właścicielami jest to, żeby właściciel zrozumiał, że to jest pies, a nie człowiek - podkreśla ekspert.

Jak wyjaśnia ekspert, przytulanie psa nie zawsze jest dla niego najlepszym bodźcem. Zwierzę dużo lepiej zareaguje na smakołyk lub zabawkęUnsplash

Jak nagradzać lub karać psa?

Jak zatem odpowiednio wychować psa? Michał Santorski zauważa, że w ramach szkolenia czworonogów nie stosuje się już takiego terminu jak "kara". Są to tzw. metody awersyjne polegające na tym, że psy wykonywały jakąś czynność w strachu przed konsekwencjami złego zachowania. Korzystano przy tym m.in. z kolczatek czy obroży elektrycznych.

- Teraz te psy robią coś głównie po to, żeby dostać nagrodę - wyjaśnia ekspert i porównuje szkolenie czworonogów do wychowywania dzieci w wieku przedszkolnym. - Skupiamy się na tym, żeby zaznaczać dobre zachowania, a nie na tym, żeby karać złe

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas