Niebezpieczne, ale zagrożone. Dlaczego musimy chronić niedźwiedzie?

Niedźwiedzie to majestatyczne i piękne zwierzęta, ale jednocześnie dzikie i niebezpieczne. Dlaczego powinniśmy je chronić? Stefan Jakimiuk z WWF Polska w rozmowie z Zieloną Interią wyjaśnia, dlaczego te drapieżne ssaki są w Polsce gatunkiem zagrożonym i jak wyglądała ich populacja w naszym kraju na przestrzeni lat. Fundacja współorganizuje z Interią akcję "Nie jestem twoim misiem", w której informujemy, dlaczego powinniśmy chronić i respektować niedźwiedzie.

article cover
INTERIA.PL
Nie jestem twoim misiem. Dlaczego musimy chronić niedźwiedzie?

W Polsce żyje ich niewiele ponad setka. Mowa o niedźwiedziach brunatnych, które są zwierzętami drapieżnymi, niebezpiecznymi i dzikimi, ale jednocześnie wymagającymi odpowiedniej ochrony ze strony przyrodników.

Nie jestem twoim misiem

- Dla mnie niedźwiedź na pewno nie jest zabawką. To zwierzę, które żyje na wolności w Polsce i powinno na niej pozostać. To zwierzę powinno się kojarzyć z przyrodą - podkreśla Stefan Jakimiuk z WWF Polska.

Jak mówi przyrodnik, niedźwiedzie są wyjątkowym symbolem natury, ponieważ wiążą się z przyrodą dziewiczą, niezmienioną przez działanie człowieka. - Czasami jeden osobnik potrzebuje wieluset hektarów po to, żeby móc się na nich wyżywić - tłumaczy ekspert.

Polski obraz niedźwiedzia się zmienił

Obraz niedźwiedzia w Polsce się zmienia, bo kiedyś był on kojarzony przede wszystkim z potężną siłą. - To był gatunek zarezerwowany do polowania dla możnowładców, dla książąt i królów. Żeby upolować to zwierzę trzeba było włożyć dużo wysiłku - wyjaśnia Stefan Jakimiuk.

Jednak wraz z rozwojem broni palnej polowanie na niedźwiedzie stało się coraz prostsze. Jednocześnie człowiek zaczął zajmować coraz więcej terenów i coraz bardziej przekształcać przestrzeń, na której osiedlali się ludzie. - To spowodowało, że ten gatunek zaczął "uciekać" od człowieka - mówi przyrodnik z WWF Polska.

Z tego powodu obraz niedźwiedzia w Polsce zaczął się zmieniać. Jednak, w przeciwieństwie do np. wilka, którego zawsze utożsamiano z zagrożeniem, niedźwiedzie zaczęły się nam kojarzyć z kimś łagodnym, potulnym.

Niedźwiedź może być groźny dla człowieka...

- Trzeba pamiętać, że z tych małych niedźwiadków wyrastają duże, czasami groźne niedźwiedzie - podkreśla rozmówca Przemysława Białkowskiego. - Dotyczy to też samic, które potrafią stanąć w obronie swoich młodych, ale i mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do innych zwierząt.

Niedźwiedzie żyjące w polskich ostojach mogą przekraczać 300 kilogramów wagi. W innych regionach geograficznych niedźwiedź brunatny może być jeszcze większy. - To zwierzę, które może być groźne dla człowieka - mówi Stefan Jakimiuk.

...ale i tak powinniśmy go chronić

Nie oznacza to jednak, że niedźwiedziowi nie należy się ochrona. Już teraz osobniki żyjące w Polsce (a jest ich dużo mniej niż np. w Rumunii) mają stosunkowo niewielką przestrzeń do swobodnego bytowania. Może się ona jeszcze bardziej skurczyć ze względu np. na wycinkę lasów czy nieodpowiedzialne zachowania turystów.

- Uświadamiamy ludziom, że jeśli wniosłeś na szlak jedzenie w opakowaniu, to potem z powodzeniem możesz zabrać to opakowanie ze sobą - żartuje przyrodnik. WWF opracował też specjalne, "niedźwiedzioodporne" kontenery na śmieci, które są umieszczane w górach.

- Powinniśmy pokazać, że potrafimy rozwiązywać większość problemów z przyrodą w sposób pokojowy - podkreśla Stefan Jakimiuk. - Niedźwiedzie niekoniecznie chodzą u nas po ulicach, ale gdzieś tam za miastem, za wsią one są i my jesteśmy z tego dumni.

Partnerem merytorycznym akcji "Nie jestem twoim misiem" jest WWF Polska. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas