Ile ważą nasze miasta? Niektóre mogą się zapadać

Co kryje się głęboko pod chodnikami i ulicami? Dlaczego niektóre miasta się zapadają? W jaki sposób zmiany klimatu wpływają na przestrzeń w naszych miastach? Na te pytania w podkaście Przemysława odpowiada dr Kamil Leziak, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

article cover
INTERIA.PL
Ile ważą nasze miasta? Niektóre mogą się zapadaćStowarzyszenie Program Czysta PolskaINTERIA.PL

- Waga miast ma bardzo duże znaczenie w kontekście ich stabilności i tego, co dzieje się pod ich powierzchnią - tłumaczy rozmówca Przemysława Białkowskiego. - Nie każde miasto znajduje się w terenie, który jest stabilny geologicznie - zauważa ekspert.

Budynki w Nowym Jorku mogą się zapadać

Dr Kamil Leziak jako przykład miasta zagrożonego zapadaniem podaje Nowy Jork. Tam niektóre budynki z tego powodu mogą się zawalić. Jeśli chodzi o miasta w Polsce zdaniem eksperta również jest to problem, "który jest warty rozważenia".

- U nas na pewno jest bezpieczniej chociażby dlatego, że nie mamy do czynienia z huraganami, które nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Więc problemy związane np. z masowym zalewaniem wodami powodziowymi w związku z huraganami oczywiście nie występują - podkreśla dr Leziak.

W Polsce większy problem stanowi to, gdzie zostały postawione budynki. - Na przykład w Warszawie zdecydowana większość obszaru miasta jest stabilna geologicznie - mówi ekspert. - Chociaż takim obszarem problemowym jest już np. strefa skarpy warszawskiej, na której częściowo zlokalizowane jest Stare Miasto.

Które budynki w Warszawie są zagrożone zapadaniem?

W wypadku budynków zlokalizowanych przy brzegu Wisły mogą występować problemy z osuwiskami i zapadaniem się. Dlatego podejmowane są odpowiednie kroki, aby architekturę znajdującą się w takich newralgicznych miejscach należycie zabezpieczać.

- Istotne jest to, żeby już w momencie planowania budowy przeprowadzić odpowiednie badania z zakresu geologii inżynieryjnej. Sprawdzają one, jaka jest nośność gruntu w danym miejscu, jakie są warunki w tym podłożu, czy podłoże jest stabilne i czy może wytrzymać nacisk takiego budynku - wyjaśnia dr Kamil Leziak.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas