Czy Polska tonie w ściekach? Odpowiedź zaskakuje

Czy Polska tonie w ściekach? A może patrzymy na nie tylko przez pryzmat głośnych awarii, takich jak Czajka w Warszawie czy zatrucie Odry? M.in. na te pytania odpowiada Wojciech Witowski, prezes startupu Ścieki Polskie w rozmowie z Przemysławem Białkowskim.

article cover
INTERIA.PL
Czy Polska tonie w ściekach?

Zdaniem eksperta Wojciecha Witowskiego stwierdzenie, że "Polska tonie w ściekach" wcale nie jest nadużyciem. "Tak, toniemy w ściekach, ale nie jest to widoczne gołym okiem" - mówi gość Przemysława Białkowskiego.

Polska tonie w ściekach. Dramatyczna sytuacja z szambami

"W każdym zakątku kraju sytuacja jest bardzo trudna" - ocenia ekspert. Wiadomo, ile wody trafia do kranów na terenach nieskanalizowanych i ile ścieków wraca z nich do oczyszczalni. Ten drugi wskaźnik pozwala sądzić, że nadal ogromna ilość zanieczyszczeń - nawet 90 proc. - nie jest odpowiednio przetwarzana.

"Wiemy, ile wody jest dystrybuowane i wiemy, ile ścieków poza kanalizacją legalnie dopływa do oczyszczalni. Od lat ten wskaźnik jest poniżej 10 proc." - podkreśla Wojciech Witowski. "Przez wiele lat nikt nic z tym nie robił" - dodaje.

Awaria oczyszczalni Czajka w Warszawie w 2020 r. oraz katastrofa na Odrze w 2022 r. sprawiły jednak, że na temat ścieków w Polsce zaczęto patrzeć nieco inaczej i dostrzeżono ten problem.

Główne problemy ze ściekami w Polsce

Mimo tego dysproporcja między terenami, gdzie jest kanalizacja i gdzie korzysta się np. z szamb, jest nadal ogromna. Ekspert Wojciech Witowski w rozmowie z Przemysławem Białkowskim wymienia trzy główne powody takiego stanu rzeczy. Są to:

  • nieszczelne szamba;
  • nieszczelne szambiarki;
  • nieefektywny system oczyszczalni ścieków.

"W Polsce mamy 2,5 mln szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Powinny być to zbiorniki bezodpływowe, ale niestety tak nie jest. Są popękane ze starości, często przestarzałe technologicznie i zakładane, gdy jeszcze nie było prawnego wymogu szczelności takich zbiorników" - wyjaśnia ekspert w rozmowie z Zieloną Interią.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas