Reklama

Nowo odkryty gatunek ptaka, już krytycznie zagrożony. Naukowcy obawiają się o los niewielkiego morskiego ptaka.

Zidentyfikowany właśnie przez naukowców nowy gatunek burzyka, zamieszkującego wyspy Nowej Kaledonii, prawdopodobnie jest krytycznie zagrożony wymarciem. Naukowcy szacują, że nowy gatunek liczy zaledwie 100 do 1000 par lęgowych.

Niewielki ptak morski z południowo-zachodniego Pacyfiku może być krytycznie zarażony wyginięciem, mimo że został rozpoznany jako osobny gatunek dopiero w tym roku. Naukowcy szacują, że populacja niedawno zidentyfikowanego burzyka nowokaledońskiego, morskiego ptaka wielkości wróbla spędzającego większość swojego życia w powietrzu liczy mniej, niż 1000 par lęgowych. 

Czytaj też: Putin miał opłacać organizacje ekologiczne. Chciał zablokować Zachód 

Reklama


Ptaki zostały zidentyfikowane przez naukowców w 2008 roku na południe od wysp Nowej Kaledonii na południowym Pacyfiku. Burzyki, które mają wyraźnie pręgowane upierzenie, zostały ponownie zaobserwowane w 2010 r. na Morzu Koralowym u wybrzeży północno-wschodniej Australii.

Nowo odkryty gatunek ptaka, już krytycznie zagrożony


Porównując zaobserwowane ptaki z okazami, które od XIX w. znajdują się w zbiorach muzealnych, Vincent Bretagnolle z Uniwersytetu La Rochelle we Francji zidentyfikował je jako zupełnie nowy gatunek. Dwa okazy muzealne, dotąd uznawane za lokalne odmiany znanych wcześniej gatunków takich, jak burzyk burzliwy (Fregetta tropica), okazały się należeć do nowego gatunku, któremu nadano łacińską nazwę Fregatta lineata


Czytaj też: Japońskie latające pająki przebyły ocean. Zadomowiły się w USA


F. lineata jest jednym z dwóch gatunków burzyka burzowego z pasiastym upierzeniem. Drugi z nich, burzyk nowozelandzki (Fregetta maoriana), był uważany za wymarły przez 150 lat. Dopiero w 2003 r. odkryto ostatnią, niewielką populację ptaków. 


Ptaki są rzadkością wśród nowoodkrywanych przez naukowców gatunków. Spośród 18 tys. nowych gatunków opisywanych średnio każdego roku znajduje się zazwyczaj około 5 ptaków. 


Ekstremalny, oceaniczny styl życia ptaków może utrudnić ich badanie. "Są tak małe, że trudno je zidentyfikować z łodzi, a wiele gatunków burzyków wygląda podobnie"  mówi magazynowi “New Scientist" Ingrid Pollet z Acadia University w Wolfville w Kanadzie.


Czytaj też: Amerykanie proponują Polsce atom. Chodzi o energię jądrową


Priorytetem naukowców jest teraz odnalezienie i ochrona kolonii lęgowych nowo odkrytych ptaków. Zamieszkują one zapewne odizolowane, małe wysepki i doliny rzeczne w Nowej Kaledonii. Jeśli potwierdzą się szacunki mówiące o tym, że przy życiu pozostało zaledwie 100 do 1000 par lęgowych F. lineata, gatunek tuż po odkryciu trafi na Czerwoną Listę gatunków krytycznie zagrożonych. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zagrożony gatunek | rzadki gatunek | ptaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama