Amerykanie proponują Polsce atom. Do użytku cywilnego

Michał Kaźmierczak

Stany Zjednoczone i Polska pracują nad umową współpracy dotyczącą energetyki jądrowej. Propozycję złożyli amerykanie, polski rząd będzie ją rozpatrywać jesienią - przekazał Polskiej Agencji Prasowej pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Polska wspólnie z USA pracuje nad realizacją umowy dotyczącej współpracy w cywilnej energetyce jądrowej. Amerykańska propozycja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią
Polska wspólnie z USA pracuje nad realizacją umowy dotyczącej współpracy w cywilnej energetyce jądrowej. Amerykańska propozycja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią Unsplash

Przywódcy obu krajów spotkali się w sobotę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Najpierw rozmawiali w wąskim gronie później w rozmowach udział brały delegacje. Część spotkania poświęcono kwestii poświęconej polskiej polityce energetycznej z naciskiem na energię nuklearną.

 

"Polska wspólnie z amerykańskimi partnerami pracuje nad realizacją umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej" - przekazał w sobotę PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Dodał, że "terminy pozostają bez zmian, a oferta USA będzie rozpatrywana przez rząd na jesieni tego roku".

Czytaj też:

Amerykanie proponują Polsce atom

 

Chodzi tu o podpisaną międzyrządową umowę w sprawie "współpracy w celu  rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczypospolitej Polskiej", którą ratyfikowały Polska Stany Zjednoczone. Na jej mocy Amerykańska Agencja Handlu i Rozwoju (USTDA) przyznała Polsce grant, za który amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel przygotowują raport FEED (Front-End Engineering and Design) - jeden z elementów umowy międzyrządowej.

Polska wspólnie z USA pracuje nad realizacją umowy dotyczącej współpracy w cywilnej energetyce jądrowej.Unsplash

Elektrownie atomowe dla Polski

FEED ma zawierać zarys planu budowy trzech reaktorów AP1000 Westinghouse oraz obiektów pomocniczych w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino - wskazanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe jako preferowaną. Ma też zwierać orientacyjny koszt projektu dla trzech bloków jądrowych w preferowanej przez PEJ lokalizacji oraz trzech kolejnych - w nieznanym jeszcze miejscu. Raport ma być gotowy w czerwcu. Pakiet propozycji finansowych zostanie przedstawiony przez administrację USA rządowi Polski w sierpniu.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.(PAP)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas