Najlepsze koty do domu. Poznajmy łagodne, spokojne rasy

Koty, to tuż obok psów jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Wielu wielbicieli tych zwierząt docenia każde mruknięcie czy wskoczenie na kolana. Jednak tak samo jak z psami, nie każda rasa kota odpowiednia jest dla każdego. Są jednak takie typy, których cechy charakteru są uniwersalne, idealne w rodzinach z dziećmi oraz wśród samotników. Poznajmy najlepsze rasy kotów, które możemy mieć w swoim domu.

Idealny kot to taki, który uwielbia być na kolanach oraz regularnie domaga się pieszczot. Jest to cierpliwy przyjaciel, łagodny oraz towarzyski, a jego pazurki rzadko są widoczne. Wiele osób marzy o takim zwierzątku w swoim domu. Jeśli jesteśmy jedną z nich, możemy spać spokojnie, gdyż tego typu koty istnieją na świecie. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. Sprawdźmy, jakie rasy kotów najlepiej sprawdzą się w naszym domu.

Reklama

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rasy kota

Przed zakupem kota należy upewnić się, jaki ma charakter. Poniższe zachowania są wyłącznie ogólnymi cechami danych ras. Każdy z kotków ma własną osobowość i może się zdarzyć, że nasz pupil będzie zupełnie inny niż ten przedstawiony według schematu. Najlepiej więc dopytać hodowcę o charakter małych kociąt. Jeśli jednak nie chcemy ryzykować, możemy zdecydować się na adopcję lub zakup dorosłych kociaków.

Pamiętajmy również, że kot może być spokojny nie ze względu na swoją naturę. Zdarzają się zwierzęta, które jak ludzie, są nieśmiałe lub strachliwe. Niestety z takim kotkiem czeka nas długa przeprawa, zanim poznamy jego faktyczny charakter.

Najlepszy kot w domu. Ragdoll

Nazwa tej rasy kota mówi sama za siebie. Ragdoll oznacza po angielsku szmacianą lalkę. Są to koty, które można nosić bezproblemowo na rękach. Wiele z nich rozluźnia się w trakcie noszenia, co przypomina właśnie lalki z materiału. Ragdoll jest cierpliwy również przy czesaniu czy zabawie z dziećmi. Jednak przy pociechach należy być ostrożnym. Mimo iż kot ten rzadko pokazuje pazurki, jego cierpliwość też jest ograniczona.

Ragdoll uwielbia być jak najczęściej na ziemi. Nie toleruje wysokości, woli spędzać czas ze swoim właścicielem. Część z nich uwielbia noszenie na rękach, lecz to jedyna ich forma "zabawy". Uwielbia obserwować zachowania swoich właścicieli, więc może nie odstępować nas na krok. Rasa ta idealnie sprawdzi się w spokojnych rodzinach oraz wśród osób starszych.

Najlepszy kot w domu. Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy, jak na Brytyjczyka przystało, jest bardzo dostojny i stonowany. Pomimo swojego bycia "na uboczu" potrafi być dobrym przyjacielem. Nie należy do kotów aktywnych, lecz też nie można zarzucić mu lenistwo. Uwielbia spokój, jednocześnie będąc ciekawskim zwierzęciem.

Rasa ta uwielbia być obok człowieka, lecz nie będzie się narzucać. Oczekuje tego samego od swoich właścicieli. Nie toleruje wylewności oraz nadmiernego wchodzenia w jego przestrzeń. Będzie złym wyborem w rodzinach z aktywnymi dziećmi, gdyż nie akceptuje hałasu. Najlepiej sprawdzi się wśród osób starszych i spokojnych.

Najlepszy kot w domu. Kot święty birmański

Z pewnością wielu wielbicieli kotów zastanawia się, dlaczego kot birmański posiada w nazwie "święty". Wszystko ze względu na legendę, jakoby rasa ta była ulubioną rasą kapłanów tajskich. Kot ten jest bardzo wrażliwy i spokojny. Stara się nie narzucać, lecz gdy potrzebuje uwagi człowieka, bez problemu się o nią upomni. Potrafi przywiązać się do swojego właściciela, oczekując odwzajemnienia swoich uczuć.

Kot święty birmański nie znosi samotności. Dlatego też nie będzie dobrym towarzyszem osób zapracowanych czy podróżników. Jeśli nie mamy dla niego czasu, powinniśmy zastanowić się nad dokupieniem mu towarzysza w postaci drugiego kota. Tak samo, jak kot brytyjski może spokojnie przebywać w otoczeniu dzieci, o ile te są spokojne oraz delikatne.

Najlepszy kot do domu. Maine coon

Maine coon jest jednym z największych kotów domowych. Wiele osób uważa, że jego charakter bardziej przypomina psa niż kota. Jest cierpliwy, oddany oraz bardzo przyjacielski. Podobnie do psów kocha się bawić, jest ciekawy świata, ale stara się nie narzucać właścicielom. Jest mało agresywną rasą, a jego pazurki zobaczyć możemy wyłącznie okazjonalnie.

Jako, iż maine coon uwielbia pieszczoty oraz różne zabawy, będzie idealnym towarzyszem do zabaw z dziećmi. Domagają się atencji, lecz jak każde zwierzę, posiada swój limit cierpliwości.

Najlepszy kot w domu. Kurylski bobtail

Kurylskiego bobtaila łatwo odróżnić od innych ras. Wszystko przez jego króciutki, puchaty ogon oraz jego wielkość. Może nie jest masywny jak maine coon, lecz ma z nim dużo wspólnego pod kątem charakteru. Plusem tej rasy jest fakt, że nie posiada chorób genetycznych. Jest towarzyski, lecz nie jest nachalny. Zawsze chce być tam, gdzie jego domownicy. Jego ulubioną i jedyną aktywnością jest wspinaczka. Sugerujemy więc zakup dla niego wysokiego drapaka.

Wspinaczki na wysokości mogą powodować obawy przed zakupem tego kota. Możemy jednak być spokojni. Nasze meble mogą zostać nietknięte, jeśli tylko kot otrzyma w ciągu dnia odpowiednią ilość zabawy. Jego charakter pozwala mu na bezproblemowe życie w rodzinie z dziećmi oraz psem.

Najlepszy kot do domu. Kot perski

Kot perski należy do typowych "kotów kanapowych". Uwielbia odpoczynek, jest spokojny, przyjacielski oraz nie znosi hałasu. Nie jest to jednak kot, którego ujrzymy wyłącznie leżącego. Czasami potrzebuje on również interakcji w formie zabawy. Kocha biegać - gonić za piłką, wędką lub piórkiem. Wszystkie inne formy zabawy nie są w kręgu jego zainteresowań. Nie lubi również wspinaczek.

Persy źle znoszą samotność. Uwielbiają kontakt z drugim człowiekiem, nawet jeśli nie bezpośrednio. Wystarczy mu, że ktoś jest w tym samym pokoju. Sprawdzi się w domach, w których ktoś zawsze jest obok niego.

***

Czytaj także:

Rasy psów dla aktywnych. Sport to dla nich najlepsza zabawa

Gepardy z polskiego zoo podbijają internet. Można je oglądać na żywo

Którego psa wybrać? Weterynarz wybrał po 5 najlepszych i najgorszych ras

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rasy kotów | kot | zwierzęta domowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama