Choroba, która zabija koty. Kolejne badania potwierdzają ptasią grypę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że zakończyły się badania kolejnych próbek pobranych od kotów, które zmarły na do niedawna niezidentyfikowaną, tajemniczą chorobę. U niemal wszystkich zwierząt potwierdzono wirusa ptasiej grypy. Jaka jest przyczyna zarazy kotów? Tego jeszcze badaczom nie udało się ustalić.
Spis treści:
Od ponad tygodnia weterynarze i media alarmują o nowej, niebezpiecznej chorobie, która zabija koty. Znane były najpopularniejsze objawy, ale nie wiadomo było na czym polega zaraza. Sprawą zajął się sam Główny Lekarz Weterynarii.
Zaraza i pomór kotów. Wszystko wskazuje na ptasią grypę
W piątek, po przebadaniu pierwszych trzech próbek pobranych od martwych kotów podano do wiadomości, że u wszystkich zwierząt potwierdzono obecność grypy ptaków. Wirusa H5N1 miały osobniki z Trójmiasta.
W poniedziałek, 26 czerwca Główny Lekarz Weterynarii przekazał, że przebadano już w sumie 11 próbek od kotów zakażonych tajemniczą chorobą. Dziewięć z nich, czyli prawie 82 proc., potwierdziło obecność ptasiej grypy u zwierząt.
Koty dotknięte zarazą pochodziły z Poznania, Trójmiasta i Lublina. W ostatnich tygodniach zachorowania na ptasią grypę były odnotowywane wśród mew, ale wykluczono, że koty zaraziły się wirusem od tych ptaków.
Do 26 czerwca, do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1.
Jak koty zaraziły się ptasią grypą? Tego jeszcze nie wiadomo
W poniedziałek odbyła się też specjalna narada sanitarno-epizootyczna, podczas której ustalono plan dalszego postępowania z zarazą kotów. "Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu" - przekazano w oficjalnym komunikacie.
Zobacz również:
Najważniejszą i najbardziej alarmującą informacją jest jednak to, że na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń. Taką wiadomość przekazał Główny Lekarz Weterynarii. Na stronie instytucji podano zestaw środków ostrożności, do jakich powinni stosować się właściciele kotów.
Choroba kotów. Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania kota na ptasią grypę? Oto oficjalne zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii:
- Utrzymywać, jeśli to możliwe, koty w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
- Zapobiegać kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
- Zapobiegać kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
- Karmić koty sprawdzonym pożywieniem, pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł i po obróbce termicznej;
- Myć ręce po kontakcie ze zwierzętami (zachować standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).
Zobacz także: Na co choruje twój kot? Najgroźniejsze choroby mruczków
Zaraza i wirus ptasiej grypy u kotów. Najczęstsze objawy
Najczęstsze objawy ptasiej grypy u kotów to:
- apatia,
- otępienie,
- sztywność kończyn,
- duszności,
- wysoka gorączka,
- objawy neurologiczne (padaczka, drgawki).