Zaskakująca zaleta żubrów. Pomagają walczyć ze zmianami klimatu

Badania wykazały, że stado ponownie wprowadzonych 170 żubrów w rumuńskich górach Țarcu może pomóc w magazynowaniu CO2. Korzyść z ich reintrodukcji równa się usunięciu z amerykańskich dróg 43 tys. samochodów na rok.

Ostatnie badania dowodzą, że żubry mają zbawienny wpływ na klimat. Dzięki nim ekosystemy są w stanie magazynować więcej dwutlenku węgla - wskazują naukowcy
Ostatnie badania dowodzą, że żubry mają zbawienny wpływ na klimat. Dzięki nim ekosystemy są w stanie magazynować więcej dwutlenku węgla - wskazują naukowcyFOT. MIECZYSLAW MICHALAK / Agencja Wyborcza.plAgencja Wyborcza

Żubry zniknęły z Rumunii ponad 200 lat temu, ale w 2014 r. Rewilding Europe i WWF Rumunia ponownie wprowadziły ten gatunek do południowych Karpat. Od tego czasu ponad 100 żubrów znalazło nowe domy w górach Țarcu, a ich liczba wzrosła do ponad 170 zwierząt, co stanowi obecnie jedną z największych populacji swobodnie wędrujących w Europie.

Jak żubr pomaga zmniejszyć emisję CO2?

W najnowszym badaniu wykorzystano nowy model opracowany przez naukowców z Yale School of the Environment i sfinansowany przez Global Rewilding Alliance. Model, który został opublikowany i zrecenzowany w czasopiśmie Journal of Geophysical Research: Biogeosciences, oblicza dodatkową ilość atmosferycznego CO2, którą gatunki dzikich zwierząt pomagają wychwytywać i magazynować w glebie poprzez interakcje w ekosystemach.

Stwierdzono, że stado żubrów pasących się na obszarze łąk o powierzchni prawie 50 km2 w szerszych górach Țarcu potencjalnie wychwytuje dodatkowe 54 000 ton węgla rocznie. To prawie 9,8 razy więcej węgla niż bez żubrów - choć autorzy raportu zauważyli, że wskaźnik ten może być o 55 proc. wyższy lub niższy, co sprawia, że szacunki mediany są niepewne. 

Odpowiada to rocznej emisji CO2 przez średnio 43 tys. przeciętnych amerykańskich samochodów benzynowych lub 84 tys., stosując wyższą wartość, lub medianie wynoszącej 123 tys. przeciętnych samochodów europejskich, ze względu na ich wyższą efektywność energetyczną - wskazali naukowcy.

Prof. Oswald Schmitz z Yale School of the Environment w Connecticut w USA, główny autor badania, stwierdził, że "żubry wpływają na ekosystemy łąkowe i leśne, równomiernie wypasając użytki zielone, przetwarzając składniki odżywcze w celu nawożenia gleby i całego jej życia, rozsiewanie nasion w celu wzbogacenia ekosystemu i zagęszczanie gleby, aby zapobiec uwolnieniu zmagazynowanego węgla".

Alexander Lees, zajmujący się różnorodnością biologiczną na Manchester Metropolitan University, który nie był zaangażowany w badanie w rozmowie z "The Guardian" zauważył, że "przedstawia to przekonujący argument za reintrodukcją żubrów jako rozwiązania klimatycznego opartego na przyrodzie - takiego, które przynosi głównie korzyści w zakresie ochrony różnorodności biologicznej".

Żubry odgrywają ważną rolę w ekosystemach - ich wypas pomaga w utrzymaniu różnorodnego biologicznie krajobrazu lasów, zarośli, łąk i mikrosiedlisk. W górach Țarcu ich powrót zainspirował także turystykę opartą na przyrodzie i biznes związany z renaturyzacją. 

Tragiczne wypadki żubrów. Czy jest ich w Polsce za dużo?Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas