Zamykać czy otwierać okna w czasie upału? Odpowiedź zaskakuje
"Otwierać czy nie otwierać?" - oto jest pytanie. Wraz z falą upałów w polskich domach powróciły dyskusje na temat tego, czy w trakcie gorących dni lepiej jest mieć w mieszkaniu zamknięte, czy otwarte okna. Problem jest na tyle poważny, że głos w dyskusji zabrał nawet Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Tegoroczny lipiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów. Upały jednak nie ustają i obecnie mierzymy się w Polsce z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza. Jest tak ciepło, że wczoraj zarejestrowano najwyższą temperaturę powietrza tego roku.
Otwierać czy zamykać okna podczas upałów?
W czasie upałów naturalnie wszyscy myślimy przede wszystkim o tym, jak się ochłodzić. Oprócz standardowych sposobów, takich jak picie zimnych napojów i zażywanie chłodnych kąpieli, Polki i Polacy zaczynają myśleć też o innych możliwościach ograniczenia upału choćby o kilka stopni.
Gdy na dworze jest gorąco, często zadajemy sobie pytanie: czy podczas upałów w mieszkaniu lepiej jest mieć zamknięte, czy otwarte okna? Z jednej strony ich uchylenie może dać przyjemny przeciąg i zastrzyk świeżego powietrza. Z drugiej strony może się to wiązać z wpuszczeniem do domu dużej ilości niechcianego ciepła.
Nie jest to tak błahy temat jak mogłoby się wydawać. Jak zauważa IMGW, pytanie o to, czy podczas upałów lepiej otwierać, czy zamykać okna jest na tyle interesujące, że powstały nawet artykuły naukowe, które próbowały udzielić na nie odpowiedzi.
Eksperci radzą: Gdy jest gorąco, zamknij okna i zasłoń zasłony
Nauka mówi, że w czasie upałów lepiej jest zamykać okna. W ten sposób temperatura wewnątrz może być nawet o kilka stopni niższa w porównaniu z otwartymi oknami. "Nie warto otwierać okna w czasie upału, bo w ten sposób sprowadzamy upał do naszego wnętrza" - podsumowują eksperci z IMGW.
Specjaliści od klimatologii podali też kilka dodatkowych rad na to, jak podczas upałów uzyskać komfortową temperaturę w domu:
- Rano zamknij szczelnie okna. Jeśli zrobisz to zanim powietrze na zewnątrz zacznie się nagrzewać, w mieszkaniu temperatura pozostanie na niższym poziomie i dom w środku nie będzie się ogrzewać przez kontakt z cieplejszym powietrzem z zewnątrz.
- Zasłoń rolety i zasłony. Ograniczysz w ten sposób przenikanie ciepła i nagrzewanie powietrza z zewnątrz, szczególnie gdy za oknem mocno świeci słońce.
- Otwieraj okna, ale tylko wieczorem i w nocy. Optymalna temperatura na zewnątrz do otwarcia okien to maksymalnie 24°C.