Zamrożone koralowce. To wynik eksperymentu

Naukowcy pracujący nad regeneracją australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej z powodzeniem przetestowali nową metodę zamrażania i przechowywania larw koralowców, która, jak twierdzą, może pomóc rafom zagrożonym zmianami klimatycznymi.

Tak wyglądają zdrowe koralowce
Tak wyglądają zdrowe koralowceJonas Gratzer/LightRocketGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy starają się chronić rafy koralowe przed rosnącymi temperaturami mórz i oceanów. Anomalia pogodowe destabilizują te delikatne ekosystemy. W ciągu ostatnich siedmiu lat naukowcy zaobserwowali cztery przypadki blaknięcia Wielkiej Rafy Koralowej w Australii, będącej zarazem największą rafą koralową na świecie.

Zamrażanie

W wyniku pionierskiego eksperymentu koralowce zostały zamrożone kriogenicznie. Jest to m.in. jedna z technologii stosowana do zamrażania żywności. Zamrożone larwy koralowców można przechowywać w zbiornikach, a później ponownie wprowadzać do środowiska naturalnego. Naukowcy twierdzą, że komora o nazwie cryomesh pozwala skutecznie chronić koralowce.

Masowe blaknięcie koralowców odbyło się już cztery razy
Masowe blaknięcie koralowców odbyło się już cztery razyJonas Gratzer/LightRocketGetty Images

Larwy koralowców zostały zamrożone w Australijskim Instytucie Nauk Morskich (AIMS).

"Jeśli teraz uda nam się zabezpieczyć koralowce to oznacza, że będziemy mieć narzędzia, które pomogą przywrócić rafy koralowe. Ta technologia okaże się wkrótce prawdziwym przełomem" - powiedziała agencji Reuters, Mary Hagedorn z Smithsonian National Zoo and Conservation Biology Institute.

Prace badawcze nad ochroną koralowców są prowadzone w ramach programu Reef Restoration and Adaptation Program.

Technologia przechowywania larw koralowców w temperaturze -196°C została opracowana przez zespół z University of Minnesota's College of Science and Engineering.

Naukowcy biją na alarm! Ratujmy ten cud przyrody!AFP

Pomysłów na odbudowę raf koralowych było kilka. To między innymi druk 3D oraz leczenie koralowców... antybiotykami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas