Zamrożone koralowce. To wynik eksperymentu
Naukowcy pracujący nad regeneracją australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej z powodzeniem przetestowali nową metodę zamrażania i przechowywania larw koralowców, która, jak twierdzą, może pomóc rafom zagrożonym zmianami klimatycznymi.
Naukowcy starają się chronić rafy koralowe przed rosnącymi temperaturami mórz i oceanów. Anomalia pogodowe destabilizują te delikatne ekosystemy. W ciągu ostatnich siedmiu lat naukowcy zaobserwowali cztery przypadki blaknięcia Wielkiej Rafy Koralowej w Australii, będącej zarazem największą rafą koralową na świecie.
Zamrażanie
W wyniku pionierskiego eksperymentu koralowce zostały zamrożone kriogenicznie. Jest to m.in. jedna z technologii stosowana do zamrażania żywności. Zamrożone larwy koralowców można przechowywać w zbiornikach, a później ponownie wprowadzać do środowiska naturalnego. Naukowcy twierdzą, że komora o nazwie cryomesh pozwala skutecznie chronić koralowce.
Larwy koralowców zostały zamrożone w Australijskim Instytucie Nauk Morskich (AIMS).
"Jeśli teraz uda nam się zabezpieczyć koralowce to oznacza, że będziemy mieć narzędzia, które pomogą przywrócić rafy koralowe. Ta technologia okaże się wkrótce prawdziwym przełomem" - powiedziała agencji Reuters, Mary Hagedorn z Smithsonian National Zoo and Conservation Biology Institute.
Prace badawcze nad ochroną koralowców są prowadzone w ramach programu Reef Restoration and Adaptation Program.
Technologia przechowywania larw koralowców w temperaturze -196°C została opracowana przez zespół z University of Minnesota's College of Science and Engineering.
Pomysłów na odbudowę raf koralowych było kilka. To między innymi druk 3D oraz leczenie koralowców... antybiotykami.