Wrócą ekstremalne upały. Unia Europejska wydała oficjalne ostrzeżenie

Europejska Agencja Ochrony Środowiska ostrzega przed powrotem ekstremalnych upałów w państwach Starego Kontynentu. Fale upałów będą częstsze, dłuższe i będzie ich więcej - przestrzega unijny organ. Ale to nie wszystko. Wraz ze zmianą klimatu czekają nas też inne kataklizmy pogodowe.

Do Polski, jak i reszty Europy, w tym roku wrócą ekstremalne upały. Eksperci z Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska przestrzegają, że nie ma się z czego cieszyć
Do Polski, jak i reszty Europy, w tym roku wrócą ekstremalne upały. Eksperci z Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska przestrzegają, że nie ma się z czego cieszyć Bartlomiej Kudowicz/FORUM Agencja FORUM

To, że globalne ocieplenie doskwiera mieszkańcom i mieszkankom Europy mogliśmy poczuć choćby latem zeszłego roku. Na całym kontynencie zapanowały straszliwe upały, z czego szczególnie dotkliwe były one przede wszystkim na południu Europy.

Groźne upały powrócą do Europy. I będą coraz gorsze

Europejska Agencja Ochrony Środowiska przestrzega, że niestety takie zjawiska nie tylko będą się powtarzać, ale będą coraz gorsze. "Groźne dla zdrowia ludzkiego fale upałów - takie jak te latem 2022 r. - stają się coraz częstsze, dłuższe i bardziej intensywne. Będzie się tak działo w każdym możliwym scenariuszu klimatycznym" - alarmuje unijny organ. 

Szczególnie narażone na upały jest południe Europy, gdzie już wkrótce w ciągu roku może występować do 60 dni letnich. Podczas nich pogoda będzie groźna dla zdrowia ludzkiego - oznacza to, że z powodu upałów będzie więcej zgonów i hospitalizacji, szczególnie wśród osób chorych i starszych

"Fale upałów są najbardziej śmiercionośnymi zjawiskami pogodowymi w Europie. Zwiększające się ryzyko wśród Europejczyków ze względu na starzenie się społeczeństwa i urbanizację wymaga pilnej implementacji środków, które zapobiegną kolejnym utratom życia" - przestrzega Europejska Agencja Ochrony Środowiska.

Skutki zmian klimatu śmiertelne dla mieszkańców Europy

Wśród innych letnich zjawisk pogodowych, które są dla nas groźne i będą przybierać na sile przez globalne ocieplenie wymienia się także powodzie, susze, pożary lasów, a także wzrost zakażeń na choroby tropikalne

Na powodzie narażone są szczególnie kraje Europy centralnej i północno-zachodniej, czego przykładem może być kataklizm, który dotknął Niemcy i Belgię w 2021 r. Zagrożona powodziami jest także Polska. W ciągu ostatnich 40 lat usuwanie skutków powodzi w Europie kosztowało 258 mld euro. Kwota ta z roku na rok rośnie średnio o kolejne 2 proc. 

Ubiegły rok pokazał z kolei jak dużym zagrożeniem w Europie jest susza. W 2022 r. dotknęła ona m.in. Francję i Włochy, znacznie ograniczając zbiory kukurydzy, soi i oliwy. Przewiduje się, że do końca stulecia straty z powodu suszy w Europie mogą sięgać nawet 45 mld euro rocznie. 

Ocieplający się klimat sprzyja także rozwijaniu się chorób na Starym Kontynencie. Cieplejsza pogoda to więcej kleszczy i przypadków boreliozy, a także korzystniejsze warunki dla rozwoju inwazyjnych gatunków, takich jak komary tygrysie przenoszące dengę. Przewiduje się, że do końca wieku staną się one stałymi bywalcami, szczególnie w zachodniej części Europy.

Prof. Zbigniew Karaczun: Fale upałów będą coraz częściej występowały także w PolsceRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas