Ekstremalne zagrożenie pożarowe lasów. Wystarczy iskra, by podpalić Polskę

Magdalena Mateja-Furmanik

Wystarczy tylko iskra, by w większości naszych lasów wybuch pożar. W wyniku wysokich temperatur i braku opadów leśna ściółka wyschła na wiór. Czekając na deszcz, trzeba zachować szczególną ostrożność w lasach. Nie należy rozpalać tam ognisk, a nawet palić papierosów.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ogłosił alert dotyczący zagrożenia przeciwpożarowego w lasach w czterech powiatach w północno-zachodniej części kraju..
Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ogłosił alert dotyczący zagrożenia przeciwpożarowego w lasach w czterech powiatach w północno-zachodniej części kraju..CFOTO/Future Publishing Getty Images

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru.

Aler RCB na telefon otrzymali mieszkańcy w powiecie strzelecko-drezdeneckim (woj. lubuskie), powiatach chodzieskim i wągrowieckim (woj. wielkopolskie) oraz w pow. choszczeńskim (woj. zachodniopomorskie). 

"Uwaga, dziś i jutro (6/7.06) występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - można było w nim przeczytać.

Gdzie panuje zagrożenie pożarowe?

Jak jednak wynika z mapy opublikowanej przez Instytut Badawczy Leśnictwa czy Centrum Modelowania Meteorologicznego, tragiczne warunki panują prawie w całym kraju

Zagrożenie pożarowe oceniane jako "ekstremalne" dotyczy głównie centralnej części kraju. Zdaniem specjalistów głównie można o nim mówić w województwie łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i śląskim.

W nie lepszej sytuacji jest północ kraju, gdzie zagrożenie oceniane jest miejscowo na ekstremalne a głównie na bardzo wysokie. Mowa o województwie zachodnio-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.   

Względnie bezpieczna jest południowa część kraju z wyłączeniem województwa śląskiego, w którym zagrożenie jest oceniane na bardzo niskie, niskie lub średnie. Dotyczy województwa podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. 

Jak zachować bezpieczeństwo w lesie?

W lesie nie powinno się palić ognisk, ponieważ w obecnych warunkach wysrarczy, by wiatr przeniósł iskrę dla suchą ściółkę, by wybuchł pożar. Nie powinno się również palić papierosów, ponieważ żar z niedopałka lub popiołu również może doprowadzić do podpalenia. Jeśli widzimy ogień lub dym w lesie niezwłocznie powinniśmy zadzownić pod numer alarmowy 112. 

Dwa niedźwiedzie czarne zatrzymane. Udaremniono przemyt trofeów z USAKASmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas