Wiosna w Polsce nadeszła miesiąc wcześniej. Luty będzie rekordowo ciepły

Mamy dopiero końcówkę lutego, a termometry wkrótce mają wskazać nawet 18 stopni Celsjusza. Taka pogoda to anomalia - podobne temperatury powinniśmy obserwować najszybciej za miesiąc. Na dodatek, mimo że na co dzień tego nie odczuwamy, luty 2024 r. będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów. Przyczyna znana jest od lat.

We wtorek w Krakowie ma być 17 stopni Celsjusza, w Kielcach - 18 stopni. W lutym będziemy mieć w Polsce wiosnę
We wtorek w Krakowie ma być 17 stopni Celsjusza, w Kielcach - 18 stopni. W lutym będziemy mieć w Polsce wiosnę123rf/wxcharts123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

18 stopni Celsjusza mają pokazać we wtorek termometry w Kielcach. W Krakowie i Rzeszowie będzie maksymalnie 17 stopni. W Lublinie, Katowicach i Warszawie spodziewać się można 16 stopni Celsjusza.

Pogoda w Polsce oszalała. W lutym będzie 18 stopni

To, podkreślmy, prognoza na 27 lutego. Teoretycznie mamy jeszcze zimę, ew. przedwiośnie, ale tylko teoretycznie. Zima w naszym klimacie charakteryzuje się bowiem średnią dobową temperaturą nieprzekraczającą 0 stopni Celsjusza. Z kolei w czasie przedwiośnia powinna wynosić ona maksymalnie 5°C. Tak jednak nie jest.

Jak podaje IMGW, średnia dobowa temperatura w Polsce w lutym 2024 r. regularnie przekraczała granicę 5°C. A były też dni, kiedy była wyższa niż 8 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w lutym obserwowaliśmy w Polsce wiosnę, a momentami nawet już przedlecie.

Te zatrważające wnioski potwierdzają słowa pracowników IMGW. "Obecny miesiąc prawdopodobnie będzie najcieplejszym lutym w historii pomiarów w Polsce" - podał instytut w mediach społecznościowych.

Dane na 24 lutego wskazują, że średnia dobowa odbiegała w miesiącu aż o 5,8°C od normy, którą obserwowaliśmy w Polsce w ostatnich dekadach.

"W latach 90. zima rozpoczynała się w grudniu i kończyła się luty - marzec. Zima trwała i trwała. Nie było takiej sinusoidy pogodowej, jaka jest teraz. To dowodzi zmieniającego się klimatu" - zauważył w rozmowie z Zieloną Interią Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Morskie powietrze w WarszawiePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas