Smog w Polsce – raport. Najgorzej jest w Warszawie, Bydgoszczy, Lublinie i w górach
Smog znów zaatakował Polskę. Po okresie świąt złe powietrze jest m.in. w Warszawie. Dużo zanieczyszczeń zarejestrowano także w Bydgoszczy, Lublinie, Rzeszowie i Bielsku-Białej. Fatalna jakość powietrza jest też w Nowym Targu – europejskiej stolicy smogu.
W poniedziałek, 27 grudnia Polska pozostaje fioletową wyspą smogu na mapie Europy. Wysokie zanieczyszczenia powietrza utrzymują się w dużych miastach: Warszawie, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Lublinie czy Rzeszowie. Smog jest także w górach - na Podhalu i w Dolinie Kłodzkiej.
Według danych serwisu Pogoda Interia i Airly najgorsze powietrze jest dziś w Bydgoszczy i Lublinie. Zaraz za nimi utrzymują się Warszawa, Rzeszów i Bielsko-Biała.
Smog w Polsce - raport na 27 grudnia 2021 r.
Niewiele lepiej jest w innych miastach wojewódzkich. Średni poziom zanieczyszczeń powietrza od rana jest dziś m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu czy Opolu. "Zieloną wyspą" - jednym z niewielu dużych miast z bardzo niskim zanieczyszczeniem - w godzinach porannych pozostawał Gdańsk, jednak poziom smogu z czasem się zwiększył.
Dramatycznie słaba jakość powietrza utrzymuje się w Nowym Targu. Miasto zostało niedawno okrzyknięte europejską stolicą smogu. O godzinie 10:00 rano w poniedziałek czujniki powietrza w Nowym Targu wskazywały przekroczenie norm zanieczyszczeń o kilkaset procent. Wskaźnik CAQI sięgał w niektórych miejscach 188 jednostek, co oznacza ekstremalnie duże zanieczyszczenie smogiem.
Zła jakość powietrza jest również w górach. Jedna ze stacji w Zakopanem wskazuje 101 CAQI - bardzo duże zanieczyszczenie. Bardzo duże lub ekstremalne zanieczyszczenia odnotowano także w okolicach Żywca, Szczyrku i Bystrzycy Kłodzkiej.
Źródła: Pogoda Interia, Airly