Słynny lodowiec w Hiszpanii umiera. Stopił się już w 65 proc.

Aneto w masywie Maladeta, znajdujący się na 3404 m n.p.m to najwyższy szczyt Pirenejów. Po północnej stronie masywu znajduje się największy pirenejski lodowiec, jednak już niedługo zniknie, ponieważ cały lód prawdopodobnie się stopi.

article cover
East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Fala upałów w 2021 i 2022 r. doprowadziła do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m.
Fala upałów w 2021 i 2022 r. doprowadziła do stopnienia lodu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. East News

Lodowiec Aneto, choć jest uważany za stosunkowo mały, był dotąd największym lodowcem leżącym w Pirenejach. W ciągu 40 lat grubość lodu drastycznie się zmniejszyła. Dynamicznie zmieniający się klimat doprowadził do tego, że w ostatnich latach lodowiec zaczął się topić w niezwykle szybkim tempie.

Utrata powierzchni lodowców w Pirenejach jest faktem. W 1850 r. były 52 lodowce, 39 w 1984 r. i 21 w 2020 r. Obecna utrata obszaru zlodowacenia wynosi ok. 89 proc. 

Szczyt Aneto widziany z Francji
Szczyt Aneto widziany z FrancjiFrederic Tournay/Bios Photo/East NewsEast News

Przerażające dane o lodowcu Aneto

Glacjolodzy zbadali straty grubości i powierzchni lodowca Aneto w latach 1981-2022. Europejska Unia Nauk o Ziemi informuje o krytycznym stanie pirenejskiego lodowca.

Przeprowadzone w 2020 r. badanie georadarowe (GPR) w połączeniu z danymi z analiz fotogrametrycznych pozwolił odtworzyć dane na temat aktualnej grubości lodu. Udało się ustalić, że w ciągu ostatnich 41 lat całkowity obszar zlodowacenia uległ zmniejszeniu o prawie 65 proc. Grubość lodu zmniejszyła się średnio o 30,5 m. Zmierzono też średnią miąższość (grubość warstwy danych struktur geologicznych pomiędzy górną a dolną warstwą) lodu z końca 2022 r.

Wyniki dokładnych analiz dowodzą, że lodowiec Aneto znalazł się w krytycznej sytuacji. Lodowiec zanika, a obecnie podzielił się na dwa mniejsze lodowce.

Badacze stwierdzili również, że wyjątkowo gorący i suchy rok w sezonie 2021/2022 doprowadził do drastycznej degradacji lodowca. Co za tym idzie, Aneto może nie wytrzymać zmian klimatu. W dalszej perspektywie są zagrożone i inne pirenejskie oraz europejskie lodowce, a na fatalne skutki nie będzie trzeba długo czekać - ostrzegają glacjolodzy.

Lodowiec jest wskaźnikiem zmian

Lodowce są doskonałymi wskaźnikami zmian klimatu. Ich przetrwanie zależy od równowagi między gromadzeniem się śniegu w okresie zimnym a ablacją (topnieniem) lodu i śniegu w najcieplejszym sezonie.

Organizacja Montaña Segura, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń występujących w środowisku górskim napisała, że lodowiec niedługo przestanie być klasyfikowany w ten sposób. Mimo gwałtownego topnienia niektórzy próbują swoich sił, zjeżdżając z góry na nartach. Organizacja opublikowała film.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas