Rekordowe temperatury na całym świecie. Lądy i morza są coraz gorętsze

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Ekstrema klimatyczne pojawiają się od kilku dekad, a w przyszłości przewiduje się wzmocnienie tej tendencji. Jednym z przykładów takich zjawisk jest wzrost temperatur na lądzie i w morzach.

Temperatury mórz rosną. Na wiosnę osiągnęły rekordowe wartości
Temperatury mórz rosną. Na wiosnę osiągnęły rekordowe wartości123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Globalne ocieplenie, czyli wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi, postępuje od co najmniej kilkudziesięciu lat. W związku z tym większość krajów świata obrało za cel utrzymanie temperatury powierzchni Ziemi w granicach 1,5 stopnia Celsjusza. Eksperci klimatyczni twierdzą jednak, że zrealizowanie tego celu jest przez większość państw na świecie niemożliwe.

Wyższe temperatury

Naukowcy przeanalizowali temperatury powietrza zmierzone w czerwcu. Średnie globalne wskazania mierzone przy powierzchni ziemi były przez kilka dni wyższe o ponad 1,5°C w porównaniu do okresu sprzed epoki przemysłowej. Poinformowała o tym unijna organizacja Copernicus Climate Change Service.

Chociaż już wcześniej odnotowano przekroczenie progu 1,5°C, to był to pierwszy raz, gdy zrobiono pomiary latem na półkuli północnej. Temperatury mórz w kwietniu i maju były również rekordowo wysokie. "Skończył nam się czas" - powiedziała agencji Reutera Sarah Perkins-Kirkpatrick, klimatolog z australijskiego uniwersytetu New South Wales.

Rekordowe upały w Azji i Europie

Ogromne upały przetoczyły się ostatnimi miesiącami zarówno przez Azję, jak i Europę oraz Amerykę Północną. W czerwcu w Pekinie padł rekord letnich temperatur. Stany Zjednoczone nawiedziły fale ekstremalnych upałów. W niektórych częściach Ameryki Północnej czerwcowa temperatura była o około 10 stopni wyższa od średniej odnotowywanej w tym okresie. W Iranie słupki termometrów przekroczyły 50 stopni.

Dym z pożarów lasów, które nawiedziły Kanadę i wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych dostał się do Europy, w tym nawet nad Polskę. Emisje dwutlenku węgla wyemitowane przez płonące lasy oszacowano na ok. 160 mln ton.

Temperatura mórz

Wysokim temperaturom na lądzie towarzyszyły podwyższone temperatury mórz. Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA (NOAA) ogłosiła w czerwcu powrót zjawiska El Nino. Temperatura wody jest w związku z tym wyższa o 0,8°C od wieloletniej średniej.

Globalne średnie temperatury na powierzchni mórz osiągnęły pod koniec marca 21°C. Rekordowe temperatury (odnotowane na wiosnę) utrzymały się przez cały kwiecień i maj. Australijska agencja pogodowa ostrzega, że do października temperatura Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego może być o 3 stopnie wyższa niż zwykle.

Głównym czynnikiem wzrostu temperatury mórz jest globalne ocieplenie oraz zjawisko El Nino - twierdzi Piers Forster, prof. na Uniwersytecie w Leeds. Dodaje, że przyczynia się do tego też obecny pył znad Sahary oraz stosowanie komercyjnych paliw w żegludze.

Ocieplenie mórz może nieść za sobą słabszy wiatr i mniej opadów deszczu, co może doprowadzić do jeszcze większego upału - mówi Annalisa Bracco, klimatolog z Georgia Institute of Technology. W efekcie postępujących zmian klimatu rosną koszty odwracania katastrofalnych skutków ekstremalnej pogody.

Żbik namierzony w BeskidachPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas