Prawie 60 stopni Celsjusza. W Brazylii odnotowano rekordową temperaturę

W byłej stolicy Brazylii padł nowy rekord temperatury. Termometry w Rio de Janeiro wskazywały we wtorek 14 listopada 58,5°C. Ze względu na upał mieszkańcy wychodzą wcześniej do pracy, a w kraju grasują pożary.

Nowy rekord temperatury powietrza w Brazylii został ustanowiony we wtorek 14 listopada. Temperatura odczuwalna wyniosła 58,5°C.
Nowy rekord temperatury powietrza w Brazylii został ustanowiony we wtorek 14 listopada. Temperatura odczuwalna wyniosła 58,5°C.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Fala upałów właśnie przetacza się przez Brazylię. Krajowy Instytut Meteorologiczny (Instituto Nacional de Meteorologia) wydał dwa dni temu ostrzeżenie o wyjątkowo wysokich temperaturach. W kraju obowiązuje cały czas czerwony alert. We wtorek w Rio de Janeiro padł rekord.

Nowy rekord temperatury w Brazylii

Nowy rekord temperatury powietrza został ustanowiony we wtorek 14 listopada. Temperatura odczuwalna wyniosła 58,5°C.

Od kilku dni znacznej części Brazylii towarzyszy fala nienotowanych, nawet jak na ten kraj, upałów. Krajowy Instytut Meteorologii (Inmet) ogłosił dla 15 stanów południowo wschodniej, środkowo zachodniej i części północnej Brazylii najwyższy alert pogodowy. W Rio de Janeiro można spodziewać się teraz gwałtownych burz i opadów deszczu - będą one zbawienne, ponieważ przez kraj przetoczyła się także fala pożarów.

Wpływ El Niño na temperatury

Poprzedni rekord wysokich temperatur został ustanowiony w lutym i wynosił o pół stopnia mniej niż dotychczasowy (58°C).

W związku z upałami pracownicy różnych branż mierzą się z wieloma trudnościami. Temperatura w biurach jest wysoka, ale da zmniejszać się ją za pomocą klimatyzacji czy wentylatorów. Pracujący na ulicy nie mają jednak zbyt wielu możliwości ochłodzenia się. Urzędnicy ostrzegają, że nawet ci, którzy nie mieli do tej pory problemów zdrowotnych wynikających z upałów, mogą zacząć je odczuwać.

"Dla nas, pracujących na ulicy, taka temperatura jest nie do zniesienia. Staram się przychodzić wcześnie rano i kończyć pracę w południe" - powiedziała 60-letnia Dora, która sprzedaje warzywa i owoce na jednej z głównych arterii Sao Paulo.

Wysokie temperatury panujące w kraju mogą mieć związek ze zjawiskiem El Niño, które osiągnęło umiarkowaną siłę we wrześniu, a apogeum tego zjawiska nastąpiło w lipcu i sierpniu. Szczyt El Niño przypadnie na okres od listopada b.r. aż do stycznia przyszłego roku. Wpływ zjawiska będzie się zmniejszał na wiosnę 2024 r.

Brazylia jest jednym z największych krajów na świecie - zajmuje prawie połowę Ameryki Południowej. 

Źródło: PAP/Interia

Albania: Lotnisko w parku narodowymDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas