Powódź w Polsce. Jak sprawdzić stan wody w rzekach? Mapa od IMGW

Oprac.: Tomasz Kromp

W ostatnim czasie przez Polskę przewinęły się niszczycielskie powodzie. Mieszkańcy wielu miejscowości usytuowanych w południowej i południowo-zachodniej części kraju stracili dobytki swojego życia. W obliczu zagrożenia spowodowanego przez żywioł warto śledzić stan wody w poszczególnych rzekach. Można to zrobić na specjalnej mapie udostępnionej przez IMGW.

W trakcie powodzi warto śledzić mapę od IMGW
W trakcie powodzi warto śledzić mapę od IMGW123RF/PICSEL

Jak śledzić stan wody w rzekach? IMGW udostępnia specjalną mapę

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znajduje się specjalna mapa, na której można śledzić stan wody w poszczególnych rzekach. Co więcej, da się na niej sprawdzić prognozowane stany wraz z podziałem na godziny. Mapa informuje o sytuacji panującej na stacjach hydrologicznych, a także pokazuje ich status. Największe zagrożenie występuje wówczas, gdy status przybiera kolor czerwony co oznacza, że jest "powyżej stanu alarmowego".

Na mapie od IMGW można sprawdzić zarówno stan wody w rzekach, jak i ostrzeżenia hydrologiczne. W tym drugim przypadku są one podzielone na trzy stopnie oraz suszę hydrologiczną. Mapa umożliwia również wyszukiwanie poszczególnych stacji, rzek bądź akwenów. Dzięki temu można sprawdzić to, jaka sytuacja hydrologiczna występuje obecnie w okolicy. Mapa, na której można sprawdzić stan wód w poszczególnych rzekach znajduje się na stronie https://hydro.imgw.pl/.

Jak się zachować w trakcie powodzi?

Powódź to niebezpieczne zjawisko hydrologiczne, które może przyczynić się do ogromnych zniszczeń. W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa powodzi warto śledzić komunikaty i ostrzeżenia publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dobrze również monitorować opisaną wyżej mapę, by na bieżąco znać stan wód w rzekach znajdujących się w najbliższej okolicy.

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie rządowej, w trakcie powodzi lub podtopień nie należy zbliżać się do wezbranych rzek. Co więcej, należy słuchać poleceń służb oraz komunikatów o zagrożeniu. Wszelkie ważne przedmioty, takie jak pieniądze, dokumenty czy leki, należy przenieść na wyższe kondygnacje budynków. Przed powodzią lepiej również naładować telefon i wszystkie potrzebne sprzęty. Warto też odpowiednio wcześniej uzgodnić z całą rodziną to, co należy zrobić, gdy żywioł zaatakuje. Dobrze jest ustalić ewentualne drogi ewakuacji oraz sposoby komunikowania się.

Podczas powodzi należy odłączyć prąd i gaz. Nie można pić wówczas wody ze studni, ponieważ może być skażona. Trzeba również przygotować się do ewakuacji. Pozostanie na zalanym terenie jest bardzo niebezpieczne. Wówczas istnieje nie tylko ryzyko utonięcia, ale również znalezienia się w strefie odciętej od prądu, kanalizacji i czystej wody.

„Wydarzenia”: Ewakuacje w ostatniej chwiliPolsat News

Źródło: imgw.pl, gov.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas