Odessa, Lwów i Wenecja. Miejsca dziedzictwa UNESCO zagrożone

Eksperci z UNESCO ostrzegają, że popularnemu włoskiemu miastu grożą znaczne konsekwencje klimatyczne oraz te wynikające ze wzmożonej turystyki. Organizacja zaleca, aby Wenecja została wpisana na listę dziedzictw zagrożonych. Nie tylko Wenecja jest obecnie zagrożona.

UNESCO zaleca umieszczenie Wenecji na liście zagrożonego dziedzictwa kulturowego
UNESCO zaleca umieszczenie Wenecji na liście zagrożonego dziedzictwa kulturowego123RF/PICSEL

Eksperci z organizacji UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) regularnie dokonują przeglądu stanu 1157 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa.

Globalne ocieplenie zagraża największym atrakcjom turystycznym

W przypadku prawie 10 miejsc eksperci zalecają, aby państwa członkowskie umieściły je na liście dziedzictw zagrożonych. Wśród nich znajduje się np. centrum Odessy w Ukrainie, miasto Timbuktu w Mali oraz kilka miejsc w Syrii, Iraku i Libii. Obecnie na Liście Dziedzictwa Zagrożonego znajdują się 54 obiekty. Zostały tam umieszczone zgodnie z postanowieniami art. 11 Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.

UNESCO zaleca, aby na listę dziedzictw zagrożonych wpisano także ukraińskie miasta Kijów i Lwów.

Według specjalistów z organizacji Włochy nie osiągnęły znaczącego postępu w rozwiązywaniu problemów związanych z turystyką masową oraz zmianami klimatycznymi. Stwierdzono ponadto, że obie te kwestie doprowadzają do degradacji i uszkodzeń obiektów oraz zanikania tożsamości kulturowej i społecznej.

Pogoda i turystyka w Wenecji

W ostatnich latach Wenecja zmagała się z wieloma problemami związanymi z pogodą. Na początku roku w mieście panowała ogromna susza - nie kursowały gondole oraz pojazdy wodne służb. W 2019 r. Wenecję nawiedziła z kolei ogromna powódź.

Rzecznik gminy Wenecja powiedział agencji Reuters, że miasto przyjrzy się decyzji opublikowanej przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO i omówi ją z rządem.

Bazylika św. Marka podczas powodzi AFP

Zabytkowa Wenecja od lat boryka się też ze zmasowaną turystyką. Miasto przygotowywało się nawet do wprowadzenia opłaty dla jednodniowych wycieczkowiczów, aby w ten sposób kontrolować liczbę odwiedzających. Wprowadzenie tej regulacji nie doszło jednak do skutku.

Intensywna turystyka w Wenecji jest zdaniem UNESCO problemem rzutującym zarówno na obiekty kulturowe, jak i na przyrodę.

W raporcie UNESCO stwierdzono, że "skutki niszczenia spowodowanego działaniem człowieka, w tym ciągłym rozwojem, wpływem zmian klimatu i masowej turystyki grożą nieodwracalnymi zmianami dla Wenecji".

Nutrie znikną z Rybnika? To gatunek inwazyjnyPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas