Nie wysypiasz się? Nie jesteś sam. Polacy cierpią przez tropikalne noce

Nadeszło lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Gorące powietrze powoduje, że nawet pomimo długiego snu jego jakość nie jest tak dobra jak w czasie innych pór roku. Niestety nie mamy dobrych wiadomości - takie "tropikalne" noce będą występować w Polsce coraz częściej i będą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie latem i zdrowie. To jeden z efektów postępujących zmian klimatu.

Mimo że mamy dopiero początek lata, to ze względu na upały wiele osób już ma problemy ze snem. Powodem są tzw. tropikalne noce, których z roku na rok będzie przybywać
Mimo że mamy dopiero początek lata, to ze względu na upały wiele osób już ma problemy ze snem. Powodem są tzw. tropikalne noce, których z roku na rok będzie przybywać123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Śpisz tyle, ile zazwyczaj, a mimo to rano odczuwasz skutki niewyspania? W ostatnim czasie takie objawy nasilają się wśród Polek i Polaków. Przyczyną problemów ze snem jest wysoka temperatura powietrza w nocy przekraczająca 20 stopni Celsjusza.

Upały będą coraz częstsze. To fatalne dla naszego zdrowia

Według danych IMGW średnia temperatura w Polsce na przestrzeni ostatnich 70 lat wzrosła o 2 stopnie. To jednak dane dla całego kraju. Jeszcze gorzej jest w miastach, bo tam średnia wzrosła nawet o 2,3 °C.

Badacze z PAN prognozują, że tylko w Warszawie z powodu ocieplenia klimatu umieralność podczas upałów wzrośnie aż o 225 proc. "W miastach w Polsce mieszka ponad 60 proc. ludzi, więc większość obywateli naszego kraju będzie podatna na skutki przegrzania" - alarmuje dr Iwona Wagner z Uniwersytetu Łódzkiego.

"Zmiany klimatu to nie tylko rosnąca średnia globalna temperatura, a więc cieplejsze zimy i lata. Konsekwencją tego procesu jest także zwiększona liczba fal upałów i nocy tropikalnych" - wyjaśnia dr Iwona Wagner.

Pierwsze noce tropikalne w tym roku w Polsce prognozowano już na połowę czerwca. Wcześniej zazwyczaj alarmowano o nich dopiero w lipcu bądź sierpniu. W 2022 r. w Zielonej Górze zanotowano 9 nocy tropikalnych, w Gdańsku - 8, w Poznaniu - 5. Nie był to rok rekordowy pod tym względem, ale patrząc na dane z ostatnich 30 lat powoli widać niepokojący trend wzrostowy.

W 2022 r. w Zielonej Górze zanotowano 9 nocy tropikalnych, w Gdańsku - 8, w Poznaniu - 5. Nie był to rok rekordowy pod tym względem, ale patrząc na dane z ostatnich 30 lat powoli widać niepokojący trend wzrostowy
W 2022 r. w Zielonej Górze zanotowano 9 nocy tropikalnych, w Gdańsku - 8, w Poznaniu - 5. Nie był to rok rekordowy pod tym względem, ale patrząc na dane z ostatnich 30 lat powoli widać niepokojący trend wzrostowyIMGWmateriały prasowe

Tropikalne noce. Jaki mają wpływ na nasz organizm?

Według prognozy Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego opracowanej w ramach projektu Klimada 2.0 do końca stulecia w Polsce będziemy mieć nawet 5-12 tropikalnych nocy w roku. Obecnie ta średnia wynosi ok. 2-3.

"Tropikalne noce mogą przyprawić nas o bóle głowy i stawów, a upały w ciągu dnia jeszcze pogorszą nasze samopoczucie" - ostrzegał w rozmowie z PAP meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. "Tropikalne noce niosą obciążenia dla naszego organizmu. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć, zregenerować się" - dodaje ekspert.

To właśnie dlatego podczas upałów, nawet po długim śnie, możemy nadal czuć się niewyspani i przemęczeni. "Wówczas nasz organizm może nam pokazać, że już nie daje rady, będziemy rozdrażnieni, będą nam dokuczały bóle głowy, bóle stawów, w pracy nie będziemy mogli się skupić" - wyjaśnia Grzegorz Walijewski.

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas