Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się pierwszy EcoKongres
Tematem kongresu były wyzwania związane z nadchodzącym kryzysem klimatyczno-ekologicznym. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Jagielloński, a współorganizatorami AGH oraz Ambasada Szwajcarii w Polsce.
- Rolą uczelni, naukowców i studentów jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i wprowadzanie w życie przyjaznych środowisku rozwiązań w każdym aspekcie naszego życia. Powinniśmy ciągle się dokształcać, edukować młodzież, a także domagać się odważnych posunięć ze strony rządzących - stwierdziła prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej. Dodała też, że "na Uniwersytecie Jagiellońskim powołano Radę Klimatyczną, w trakcie opracowywania jest także Strategia Klimatyczna, a także władze koncentrują się na zapewnieniu najwyższej efektywności energetycznej uniwersyteckich budynków, tworzeniu rozwiązań zapewniających zrównoważony transport.
- Jestem przekonana że kongres stanowi początek większej inicjatywy, platformy, która poprzez współpracę, wymianę idei, swobodne rozmowy i spotkania biznesu z nauką będzie dążyć do tego, by krzewić wiedzę, proponować ekologiczne rozwiązania oraz nauczyć świadomego podejmowania codziennych decyzji - powiedziała.
Program EcoKongresu
Na program 1. Eco Kongresu złożyły się dyskusje panelowe, wykłady i pokazy. Gośćmi specjalnymi byli: polski podróżnik Marek Kamiński - polski podróżnik ekstremalny i innowator, ekoaktywistka Paulina Górska oraz Jürg Burri, ambasador Szwajcarii w Polsce, który otworzył wystawę "CLEANTECH - technologia dla zielonej przyszłości", prezentującą innowacyjne rozwiązania technologiczne opracowane przez szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców.
- Przyszłe pokolenia powinny otrzymać od nas czystą planetę i środowisko, które umożliwia zdrowe życie. Już teraz możemy zrobić dwie rzeczy w tym kierunku - zmienić własne nawyki oraz konsumować mądrzej. Wystawa, którą otwieramy, pokazuje także, że możemy walczyć o ochronę klimatu dzięki tzw. czystym technologiom - wykorzystującym czystą energię i nie wytwarzającym zanieczyszczeń. Prezentowane są na niej szwajcarskie rozwiązania technologiczne w takich obszarach, jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recycling i energetyka - mówił ambasador Szwajcarii.
"Światozmieniacze"
Wykład inaugurujący kongres wygłosiła Paulina Górska, aktywistka, od lat zajmująca się edukacją ekologiczną, popularyzatorka pojęcia "światozmieniacz".
- Potrzebujemy światozmieniaczy, którzy, działając z lokalną społecznością, podejmują inicjatywy dotyczące swojego najbliższego środowiska - zaznaczała, podkreślając, że taka aktywność daje, oprócz wymiernych korzyści, także poczucie sprawczości.
- Mówienie o zmianach klimatu to eufemizm. W rzeczywistości bowiem mamy do czynienia z katastrofą klimatyczną - twierdzi Paulina Górska i wskazuje obszary, w których potrzebne jest podjęcie działań. Chodzi o produkcję i konsumpcję mięsa, marnowanie żywności, projektowanie miast, zmniejszanie konsumpcji, wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, rezygnację z naczyń jednorazowego użytku.
- Natura nie jest naszym wrogiem. Niszcząc ją, niszczymy siebie. Zrównoważony świat zaczyna się od zrównoważonego człowieka, a tylko on może budować dobry świat, Zrównoważony człowiek, czyli wiedzący o konsekwencjach swoich działań - mówił Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów Ziemi, do których dotarł w ciągu jednego roku, bez pomocy z zewnątrz.
Dodał też, że "trudno samymi deklaracjami budować lepszy świat i ważne, aby zrozumieć, że nasze działania mają konsekwencje dla świata".
- Każdy krok ma znaczenie, tak jak każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Zmiany zaczynają się od małych, drobnych rzeczy, które możemy zrobić. Ważne jest wyznaczanie celów i konsekwencja w ich realizacji. Tego uczymy młodych podczas warsztatów Life Plan Academy. Wierzę, że technologia jest naszym kolejnym krokiem w ewolucji człowieka i przyczyni się do tego, że świat będzie lepszy - powiedział.