Ceny energii gwałtownie spadły. Pomogły wiatraki i fotowoltaika

We wrześniu średnia cena energii w Unii Europejskiej spadła o 20 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W Polsce różnica była jeszcze większa - ceny na rynku spadły aż o 36 proc. w porównaniu do sierpnia. Eksperci uważają, że taki efekt udało się osiągnąć między innymi dzięki produkcji energii z wiatru i słońca.

Średnia cena energii w Unii Europejskiej na rynku spot spadła o 20 proc. w stosunku i wynosiła 320 euro za megawatogodzinę. Z kolei w Polsce średnia cena we wrześniu była niższa o blisko 36 proc. Megawatogodzina kosztowała 176,41 euro. Tak wynika z raportu Towarowej Giełdy Energii. 

Tańszy prąd dzięki wiatrakom i fotowoltaice

Wycenom pomagała, jak oceniają eksperci, wyższa niż w poprzednich dwóch latach generacja energii wiatrowej i fotowoltaicznej. Wyższa była również dostępność bloków wytwórczych elektrowni węglowych i gazowych.

Najdroższym krajem pozostają Włochy (429,92 eur/MWh), najtańszym Hiszpania i Portugalia (141,07 eur/MWh). - Na polskim rynku odnotowaliśmy bardzo znaczące przesunięcie z poziomu 274,25 eur/MWh w sierpniu, do 176,41 eur/MWh we wrześniu - zauważa Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution w przesłanej Interii informacji prasowej.

Reklama

Rynek reaguje na zmiany w prawie

- Możliwe, że rynek dostosowywał się z pewnym wyprzedzeniem do zaproponowanego w połowie miesiąca rozwiązania polegającego na urealnieniu ofert składanych przez wytwórców energii elektrycznej - dodaje Krzysztof Mazurski.

- Wycenom rynku spotowego pomagała również wyższa niż w poprzednich dwóch latach generacja wiatrowa i fotowoltaiczna. Dostępność bloków wytwórczych elektrowni węglowych i gazowych była delikatnie wyższa niż w sierpniu - zauważa ekspert. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny energii | fotowoltaika | wiatraki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama