Krety kurczą się sezonowo, aby przetrwać zimę
Mateusz Zajega
Zespół niemiecki naukowców odkrył, że krety europejskie należą do niewielkiej grupy zwierząt, które kurczą się sezonowo. Podczas ostrej zimy stają się one nawet o jedną dziesiątą mniejsze, dzięki czemu łatwiej im zaoszczędzić energię i przetrwać ekstremalne warunki pogodowe.
U kretów europejskich zaobserwowano zjawisko Dehnela polegające na sezonowej zmienności wielkości narządów. Co ciekawe, po raz pierwszy takie wahania u zwierząt zaobserwował już w 1949 roku wybitny polski zoolog - August Dehnel. To właśnie nazwisko Polaka widnienie w nazwie tego zjawiska.
Dotychczas nie było dokładnie jasne, czemu służą takie zmiany. Uważało się, że okresowe zmniejszanie wielkości ciała może pomóc zwierzętom w przetrwaniu ekstremalnie niskich temperatur i/lub odciążyć je podczas sytuacji z mniejszą ilością dostępnego pożywienia.
Niemcy kontynuują prace Polaka
Nad zagadnieniem odkrytym przez Polaka postanowił pochylić się zespół niemieckich naukowców. Zaobserwowali oni, że zjawisko Dehnela występuje również u kretów europejskich, które zmniejszają zimą rozmiar swojego ciała o około 11 procent.
Co więcej, doszli oni do wniosku, że okresowe zmniejszanie pomaga zwierzętom w radzeniu sobie właśnie z niskimi temperaturami, a nie z ograniczoną ilością dostępnego pożywienia. Dzięki skurczeniu się stworzeniom łatwiej oszczędzać energię, która pozwoli im przetrwać mroźne zimy.
Uczeni doszli do takiego wniosku po przebadaniu kretów iberyjskich - blisko spokrewnionych z kretami europejskimi. Otóż u żyjących na terenie Hiszpanii i Portugalii zwierząt nie wykryto zjawiska Dehnela, mimo że one również sezonowo zmagają się z mniejszą dostępnością pożywienia.
Wyniki badania zostały opublikowane w "Royal Society Open Science".