Działalność człowieka nie wpływa na klimat? Największe mity o zmianach klimatycznych

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Zmiany klimatyczne to fakt. Pomimo wielu badań i działań organizacji proekologicznych, wielu z nas w dalszym ciągu wierzy, że globalne ocieplenie ich nie dotyczy. Z tego powodu wyjaśniamy najpopularniejsze mity, które krążą po internecie.

Jakie są najpopularniejsze mity o globalnym ociepleniu?
Jakie są najpopularniejsze mity o globalnym ociepleniu?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Często zmiany klimatyczne traktuje się, jak coś, co nie istnieje naprawdę — można w nie wierzyć lub nie. To złudne podejście, które powinny odejść w zapomnienie. Przybliżamy popularne mity, które często można usłyszeć. Czy kryje się w nich ziarno prawdy?

Działalność człowieka nie ma wpływu na klimat

Globalne ocieplenie wbrew opinii wielu osób jest zjawiskiem napędzanym przez działalność człowieka. Według raportu opublikowanego przez Międzyrządowy zespół ds. Zmian Klimatu okres czasu od 2011 do 2020 roku był najcieplejszą dekadą od czasu pierwszych pomiarów w czasach przedindustrialnych. Podobne zjawisko można zauważyć w Polsce — w ciągu roku rośnie liczba upalnych dni.

Tempo zmian i wzrostu temperatury jest o wiele większe niż podobne fale ocieplenia, które występowały na świecie w przeszłości. Obecne antropogeniczne zmiany klimatyczne mają niewiele wspólnego z naturą.

Wzrost temperatury jest nie tylko zastraszająco szybki, ale skutkuje także ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, topnieniem lodowców oraz wydłużeniem okresu wegetacyjnego roślin. Wysokie temperatury utrudniają faunie i florze dostosowywanie się do owych warunków klimatycznych.

Zmiana klimatu nie odpowiada naturalnym cyklom, które do tej pory występowały na Ziemi, zarówno pod względem tempa, jak i kierunku zachodzących zmian. Naukowcy bezpośrednio łączą zjawisko z emisją gazów cieplarnianych, a tym samym z działalnością człowieka.

Topnienie lodowców nie jest dowodem na zmiany klimatu

To mit. Obecnie naukowcy obserwują stopniowe topnienie lodowców oraz wiecznej zmarzliny. Bilans mas lodu wskazuje na to, że ilość lodu zmniejsza się również w lodowcach górskich oraz podbiegunowych. Przyrosty lodowców, które można zaobserwować, są spowodowane większymi opadami, które wynikają z wyższych temperatur.

Rocznie stan wód podnosi średnio o 3,4 mm. To może wydawać się niewiele, jednak długofalowo wzrost stanu wód może mieć kluczowe znaczenie dla osób mieszkających na terenach przybrzeżnych oraz wyspach. Z poważnymi problemami, które są skutkiem podnoszenia się poziomu wód, boryka się już Wenecja, Malediwy, Seszele oraz wiele innych wysp Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.

Lasy są w stanie pochłonąć większość dwutlenku węgla

Jednym z głównych sposobów na poradzenie sobie z ociepleniem klimatu ma być posadzenie większej ilości drzew. Jest to błędne myślenie. Powierzchnia lasów jest niewystarczająca do pochłonięcia tak dużej ilości dwutlenku węgla, który produkowany jest przez cały czas.

W przypadku Polski, która rocznie produkuje 320 mln ton CO2, do zredukowania emisji konieczne by było 104 mln hektarów lasów, czyli teren trzy razy większy od powierzchni naszego kraju.

Kluczem do walki z globalnym ociepleniem jest zredukowanie wytwarzanej przez ludzkość ilości dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych.

Wulkany są w czołówce emitentów dwutlenku węgla

Czy wulkany produkują więcej dwutlenku węgla niż ludzie?
Czy wulkany produkują więcej dwutlenku węgla niż ludzie?123RF/PICSEL

W ciągu roku na całym świecie wulkany emitują ok. 300 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to dwa razy mniejsza liczba od średniej, którą emitują do atmosfery Niemcy. Wulkany rocznie produkują mniej dwutlenku węgla niż Włochy, a nawet Polska.

To działalność człowieka emituje najwięcej CO2. Rocznie liczba osiąga ta nawet 120 razy większą wartość niż produkcja CO2 przez wulkany — ponad 36 mld ton.

Dowody, które zaprzeczają globalnemu ociepleniu

Obecnie internet wypełniony jest fałszywymi informacjami. Wiele wiadomości nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Wato znać sposoby oraz metody na ochronę przed nieprawdziwymi informacjami.

Szczególnie należy uważać na sensacyjne i demaskujące newsy, które oparte są na wyrwanych z kontekstu danych oraz zmanipulowanych badaniach. Rzetelną wiedzę warto czerpać ze sprawdzonych stron, prowadzonych przez Instytut Ochrony Środowiska — Państwowy Instytut Badawczy, Europejską Agencją Środowiska czy portale internetowe, które publikują sprawdzone dane na temat działań środowiskowych.

Zobacz także:

Dlaczego boimy się węży?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas