Chcą skończyć z masowym wylesianiem. Międzynarodowa koalicja wyznaczyła cele

Ponad 25 przedstawicieli krajów uczestniczących w konferencji klimatycznej COP27 zobowiązało się do zakończenia kryzysu środowiskowego związanego z wylesianiem. Poszczególne kraje wydadzą dodatkowe miliardy na walkę z masową wycinką. Przyjęto też konkretną datę.

Wykarczowany las w Indonezji
Wykarczowany las w IndonezjiGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Masowa wycinka drzew na świecie przyczynia się znacznie do pogłębiania zmian klimatycznych. W związku z tym, że dewastacja przyrody wpływa bezpośrednio na lokalny i globalny ekosystem, utworzono międzynarodową grupę, która ma zmniejszyć skalę wylesiania.

Członkowie grupy będą wzajemnie przypominać sobie i pociągać się do odpowiedzialności w kwestii wycinek lasów. Do 2030 r. państwa uczestniczące mają skończyć z wylesianiem - datę podano podczas szczytu klimatycznego COP27. Kraje zainwestują dodatkowe miliardy, aby chronić lokalną przyrodę. Np. Niemcy podwoją finansowanie ochrony lasów z 1 do 2 mld euro.

Finansowanie wylesiania

Pierwsze spotkanie Partnerstwa Liderów Leśnych i Klimatycznych, któremu przewodniczą Stany Zjednoczone i Ghana, odbyło się rok po tym, jak ponad 140 przywódców państw obiecało skończyć z wylesianiem do końca dekady. Obietnice te padły rok wcześniej na szczycie COP26.

Ale licząc od 2021 r., postęp w tym zakresie był mało zauważalny. Od tego czasu tylko kilka krajów wprowadziło bardziej agresywną politykę w zakresie wylesiania i finansowania praktyk.Czytaj też: marsz żałobny jako głos przeciw dewastacji polskiej przyrodyJak się okazuje, banki inwestują w wylesianie ogromne sumy. Od czasu podpisania porozumienia paryskiego w 2015 r. banki dofinansowały branże szkodliwe dla klimatu i zachowania bioróżnorodności kwotą ok. 267 mld dolarów. I na tym nie koniec. Światowe banki do 2021 r. sfinansowały paliwa kopalne na kwotę 4,6 biliona dolarów. Tylko w samym 2021 roku kwota ta wyniosła 742 mld. dolarów.

Nowa grupa – obejmująca m.in. Japonię, Pakistan, Wielką Brytanię i inne kraje – gospodaruje ok. 35% proc. zasobów leśnych. Spotkanie członków mają odbywać się teraz dwa razy do roku.„To partnerstwo jest kluczowym krokiem, aby wspólnie dotrzymać tej obietnicy i pomóc w ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5 Celsjusza” – powiedział w oświadczeniu gospodarz COP26, Alok Sharma.

Polskie stolice smogu. Na podium Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha BeskidzkaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas