Bogaci uciekają z emisjami. Inwestują w paliwa kopalne w biednych krajach

Nowy raport wskazuje, że najbogatsze kraje świata pompują miliardy dolarów w projekty związane z paliwami kopalnymi w krajach najbiedniejszych. Mimo zobowiązania krajów G7 do zaprzestania podobnej działalności, w ciągu ostatnich 3 lat w wysokoemisyjne inwestycje wpompowano już ponad 140 mld dol.

Najbogatsze kraje świata inwestują miliardy w paliwa kopalne w biednych państwach
Najbogatsze kraje świata inwestują miliardy w paliwa kopalne w biednych państwachScience Photo Library/Science Photo LibraryEast News

Raport opracowany przez grupy Oil Change International (OCI) oraz Friends of the Earth USA wskazuje, że najbogatsze gospodarki świata w dalszym ciągu finansują ekspansję paliw kopalnych w krajach najbiedniejszych. Miliardowe inwestycje stoją w sprzeczności z ich własnymi zobowiązaniami klimatycznymi. 

Według raportu, państwa z grupy G20, skupiającej największe gospodarki świata, oraz międzynarodowe banki rozwoju przeznaczyły w latach 2020-2022 142 miliardy dolarów na rozwój wysokoemisyjnych inwestycji. Największymi źródłami takiego finansowania były Kanada, Japonia i Korea Południowa. Największe wsparcie otrzymała infrastruktura związana z gazem ziemnym, mniejsze - węgiel i ropa naftowa. 

Zobowiązania to jedno, inwestycje to co innego

Grupa G7, klub największych na świecie gospodarek, do którego należą USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, aponia i Kanada, zobowiązała się w 2022 r. do zaprzestania zagranicznego finansowania paliw kopalnych. Jednak choć finansowanie węgla gwałtownie się zmniejszyło, finansowanie projektów naftowych i gazowych utrzymuje się na wysokim poziomie.

Część pieniędzy trafia do innych gospodarek rozwiniętych, w tym Australii, ale duża część trafia do krajów rozwijających się. Bogatsze kraje o średnich dochodach nadal otrzymują więcej środków niż najbiedniejsze.

Stany Zjednoczone, Niemcy i Włochy co roku do końca lat 2022-2023 przeznaczały miliardy dolarów na zagraniczne projekty związane z paliwami kopalnymi. Wielka Brytania dostarczała średnio około 600 milionów dolarów rocznie.Kanada inwestowała średnio niecałe 11 miliardów dolarów rocznie, Korea Południowa 10 miliardów dolarów, a Japonia około 7 miliardów dolarów. Bank Światowy w ciągu 3 lat przeznaczał na paliwa kopalne około 1,2 miliarda dolarów rocznie, z czego około dwie trzecie przeznaczono na projekty gazowe.

Aktywiści wskazują na wiele krajów, które nie dotrzymują swoich zobowiązań klimatycznychLEONARDO MUNOZ/AFP/East NewsEast News

Inwestycje w paliwa kopalne wciąż większe, niż w czystą energię.

Jednocześnie te same kraje nie inwestują aż tak ochoczo w czyste źródła energii. Z raportu wynika, że w tym samym okresie gospodarki krajów G20 przeznaczyły około 104 miliardów dolarów na rozwój czystej energii za granicą. Czyli o niemal 40 mld dol mniej. 

Claire O'Manique, analityk finansów publicznych w OCI, powiedziała: "Podczas gdy bogate kraje w dalszym ciągu ociągają się i twierdzą, że nie stać ich na finansowanie sprawiedliwej w skali globalnej transformacji energetycznej, kraje takie jak Kanada, Korea, Japonia i USA wydają się nie brakuje środków publicznych na paliwa kopalne niszczące klimat.

"Musimy w dalszym ciągu pociągać bogate kraje do odpowiedzialności za ich rolę w finansowaniu kryzysu klimatycznego i żądać, aby jako pierwsze i najszybsze podjęły działania w zakresie wycofywania się z paliw kopalnych, aby zaprzestały finansowania paliw kopalnych oraz aby płaciły należną im część sprawiedliwego w skali globalnej finansowanie transformacji, strat i szkód oraz finansowanie adaptacji."

Japonia wytknięta palcem za hipokryzję

Aktywiści wskazują zwłaszcza na Japonię jako kraj, który nie dotrzymuje swoich zobowiązań. Badacze odkryli, że w ciągu ostatnich kilku tygodni Japonia zaplanowała już nowe inwestycje w paliwa kopalne za granicą, wykorzystując luki w swojej obietnicy zaprzestania finansowania paliw kopalnych. 

“Japonia utrudnia przejście na energię odnawialną w Azji i na całym świecie. Pomimo zobowiązania G7 do zaprzestania finansowania paliw kopalnych, jej publiczne instytucje finansowe, takie jak Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej (JBIC), w dalszym ciągu wspierają nowe projekty związane z paliwami kopalnymi, w tym złoże gazowe Scarborough w Australii i elektrownie gazowe w Meksyku" napisała w oświadczeniu Makiko Arima, analityczka finansowa OCI. 

Japonia miała lobbować za kulisami, aby powstrzymać kraje G7 od przyjęcia silniejszego stanowiska w sprawie paliw kopalnych. "JBIC bada obecnie zarzuty, że bank nie przestrzegał swoich społecznych i środowiskowych zobowiązań przy budowie pierwszego terminalu LNG [skroplonego gazu ziemnego] na Filipinach w Batangas. Japonia musi przedkładać ludzi i planetę nad zysk oraz przenieść swoje finanse z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii".

Jak mierzyć się z mitami o zmianach klimatu?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas